Dauter Bogusław, Uwzględnienie skargi na akty lub czynności niewymienione w art. 145-148 p.p.s.a.
Uwzględnienie skargi na akty lub czynności niewymienione w art. 145-148 p.p.s.a.
Uwzględnienie skargi na akty lub czynności niewymienione w art. 145-148 p.p.s.a.
Uwzględnienie skargi na akty lub czynności niewymienione w art. 145-148 p.p.s.a.
Procedura opisuje sposób rozstrzygania w sprawach ze skarg na akty i czynności niewymienione w art. 145–148 p.p.s.a. Chodzi o akty i czynności zaskarżalne do sądu administracyjnego z mocy przepisu szczególnego, a nie na podstawie przepisów p.p.s.a. (zob. R. Hauser, M. Wierzbowski (red.), Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2011, s. 539). Zawarta w art. 150 p.p.s.a. formuła ma charakter ogólny, domykający katalog możliwych rozstrzygnięć sądu administracyjnego pierwszej instancji uwzględniającego skargę (por. B. Dauter, Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego, Warszawa 2012, s. 417 i n.). Nie ma ona jednak charakteru bezwzględnego, a przepisy szczególne mogą przewidywać inne jeszcze rodzaje rozstrzygnięć uwzględniających skargę.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: wydanie wyroku
Krok: czy stwierdzono naruszenie prawa powodujące uwzględnienie skargi na akt lub czynność?
Podstawę uwzględnienia skargi na akty i czynności niewymienione w art. 145–148 może stanowić zarówno naruszenie prawa procesowego, jak i materialnego (R. Hauser, M. Wierzbowski (red.), Prawo o postępowaniu...). Istotny jest również, w zw. z treścią art. 145 § 1 pkt 1 lit. a, b i c p.p.s.a., stopień naruszenia prawa, tj. jaki miało ono wpływ na wynik sprawy (zob. wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 września 2011 r., II SA/Ke 375/11).