Kidyba Andrzej, Utworzenie grupy spółek (prawo holdingowe)
Utworzenie grupy spółek (prawo holdingowe)
Utworzenie grupy spółek (prawo holdingowe)
Utworzenie grupy spółek (prawo holdingowe)
Krok: decyzja o utworzeniu grupy spółek
Co prawda grupa spółek tworzy się na skutek uchwał powziętych przez zgromadzenia wspólników albo walne zgromadzenia spółek zależnych. Jednakże, z reguły większością głosów na takich zgromadzeniach dysponuje spółka dominująca. Stąd też, aby możliwe było utworzenie grupy spółek, decyzję o jej powstaniu musi powziąć spółka dominująca. Bez jej głosów na zgromadzeniu spółki zależnej nie zostanie bowiem powzięta uchwała o uczestnictwie w grupie spółek. Ponadto, w uchwale wskazuje się spółkę dominującą. Potwierdza to, że bez jej zgody nie jest możliwe utworzenie grupy spółek.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: uchwała zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki zależnej
W celu utworzenia grupy spółek zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie spółki zależnej podejmuje większością trzech czwartych głosów uchwałę o uczestnictwie w grupie spółek ze wskazaniem w jej treści spółki dominującej. W umowie albo statucie spółki można zastrzec, iż do powzięcia przedmiotowej uchwały konieczne jest osiągnięcie wyższej niż ustawowa liczby głosów, czy wręcz jednomyślności.