Bartosiewicz Adam, Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT
Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT
Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT
Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT
Procedura ma za zadanie przedstawić przypadku, w których następuje utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT, z jednoczesnym wskazaniem momentu tego skutku.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik opodatkowany estońskim CIT
W stosunku do podatnika opodatkowanego estońskim CIT w czasie opodatkowania w tej formie mogą mieć miejsce zdarzenia skutkujące utratą prawa do opodatkowania w tej formie. Ich skutek czasowy jest różny.
Krok: (!) zawiadomienie o rezygnacji
Opodatkowanie estońskim CIT co do zasady trwa 4 bezpośrednio po sobie następujące lata podatkowe i co do zasady odnawia się automatycznie na kolejny okres 4-letni, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji , składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany estońskim CIT.
Rok podatkowy dla 4-letniego okresu opodatkowania estońskim CIT to na pewno ostatni, czwarty rok podatkowy, ale może to być również pierwszy, drugi, czy też trzeci rok podatkowy tego okresu. Należy zatem przyjąć, że obecnie podatnik może zrezygnować z estońskiego CIT w każdym roku podatkowym z podstawowego 4-letniego okresu opodatkowania w tej formie
Uwaga! Ryzyko: Z dniem 1.1.2022 r. nowe brzmienie uzyskał art. 28l ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Stanowi on, że w przypadku złożenia informacji o rezygnacji, utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT następuje „z końcem roku podatkowego okresu”, a nie z końcem „ostatniego roku podatkowego okresu”, o którym mowa w art. 28f ust. 1 albo 2 u.p.d.o.p.