Goldiszewicz Agnieszka, Usuwanie braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2021 r.
Autorzy:

Usuwanie braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Usuwanie braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Usuwanie braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedura ma na celu przedstawienie przebiegu usuwania braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Usuwanie braków wniosku o rejestrację zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sąd rejestrowy sąd rejestrowy wpis do rejestru czy braki zostały usunięte? badanie merytoryczne wniosku brak skutku jaki ustawa wiąże z wniesieniem wniosku do sadu rejestrowego złożenie nowego wniosku, który wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia złożenie nowego wniosku, który nie wywołuje skutków od chwili pierwotnego wniesienia oddalenie wniosku o wpis termin na rozpoznanie wniosku czy wniosek zawiera braki? badanie formularzowe wniosku czy poprawiony wniosek został złożony w terminie i nie zawiera on braków? czy termin na usunięcie braków został zachowany? czy sąd stwierdza braki? otrzymanie wniosku zarządzenie o zwrocie wniosku jakiego rodzaju braki zawiera wniosek? spółka z o.o. spółka z o.o. złożenie wniosku o wpis tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak jeżeli wniosek jest nieprawidłowo wypełniony lub opłacony brak opłaty

Krok: złożenie wniosku o wpis

Aktualizacja informacji dotyczących zarejestrowanej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością realizowana być może przez zgłoszenie wniosku o wpis zmiany danych do rejestru lub złożenie do akt rejestrowych wymaganych dokumentów lub informacji (A. Kidyba, Komentarz do art. 168 k.s.h., LEX/el. 2021).

Zob. Procedura zgłoszenia do rejestru zmiany danych dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Krok: otrzymanie wniosku

Postępowanie rejestrowe w zakresie zgłoszenia do rejestru zmiany danych wszczynane jest na wniosek.

Zobowiązanym do zgłoszenia jest zarząd (art. 168 k.s.h.). Zgłoszenie aktualizacyjne powinno być podpisane zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami reprezentacji. Wymóg złożenia podpisów przez wszystkich członków zarządu wynikać musi wyraźnie z przepisu ustawy.

Postępowanie przed sądem rejestrowym jest regulowane przez przepisy u.k.r.s., a także przepisy k.p.c. Rozpatrywanie spraw rejestrowych odbywa się w trybie postępowania nieprocesowego (art. 506–525 i 6941–6948 k.p.c.). Dodatkowo, zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c., przepisy postępowania procesowego znajdą odpowiednie zastosowanie w postępowaniu przed sądem rejestrowym.

W postępowaniu nieprocesowym referendarz sądowy może wykonywać czynności w postępowaniu rejestrowym, z wyłączeniem prowadzenia rozprawy (art. 5091 k.p.c.).