Bartosiewicz Adam, Ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci podatnika VAT – skutki w rejestrze podatników

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 25 listopada 2018 r.
Autorzy:

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci podatnika VAT – skutki w rejestrze podatników

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci podatnika VAT – skutki w rejestrze podatników

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci podatnika VAT – skutki w rejestrze podatników Procedura ma na celu przedstawienie skutków w zakresie rejestracji VAT sytuacji, w której zarząd sukcesyjny jest ustanawiany dopiero po śmierci podatnika.

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci podatnika VAT – skutki w rejestrze podatników NUS NUS brakujące deklaracje informacja od uprawnionych przywrócenie rejestracji wykreślenie podatnika albo PwS wezwanie do uzupełnienia zarządca sukcesyjny zarządca sukcesyjny ustanowienie/powołanie zarządcy właściciele PwS właściciele PwS zgłoszenie kontynuacji nie tak

Krok: zgłoszenie kontynuacji

Właściciele przedsiębiorstwa w spadku, nawet jeśli za życia przedsiębiorcy nie ustanowiono zarządu sukcesyjnego, mają możliwość zgłoszenia organowi podatkowemu woli kontynuowania działalności po zmarłym przedsiębiorcy. Zgłoszenie to może nastąpić w terminie do 2 miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy.

O powyższym fakcie właściwe osoby są obowiązane do poinformowania naczelnika urzędu skarbowego, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.

Krok: ustanowienie/powołanie zarządcy

Ustanowienie zarządu sukcesyjnego może nastąpić także po śmierci przedsiębiorcy-osoby fizycznej. Jeśli taki zarząd sukcesyjny został powołany po śmierci przedsiębiorcy, to wówczas zarządca sukcesyjny powinien poinformować o tym fakcie właściwy organ podatkowy.

Zarządca sukcesyjny jest obowiązany do poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o zaistnieniu zdarzeń, o których mowa, niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń.