Goldiszewicz Agnieszka, Ustanawianie likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Ustanawianie likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej

Ustanawianie likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej

Ustanawianie likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej

Procedura wskazuje na możliwości ustanawiania likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej.

Ustanawianie likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej sąd rejestrowy sąd rejestrowy wpis likwidatora do rejestru likwidator został ustanowiony przez sąd możliwość wniesienia apelacji procedura zaskarżenia postanowienia otrzymanie wniosku czy postanowienie uwzględnia wniosek? oddalenie wniosku otrzymanie wniosku wydanie postanowienia sądowe ustanowienie likwidatora czy postanowienie zostało zaskarżone? spółka komandytowo-akcyjna spółka komandytowo-akcyjna złożenie wniosku o wpis do rejestru podjęcie uchwały o powołaniu likwidatora albo ustanowienie ich zgodnie z postanowieniami statutu czy likwidatorami są komplementariusze mający prawo prowadzenia spraw spółki? czy zaszły warunki do sądowego odwołania likwidatorów? zajście warunków do odwołania likwidatorów złożenie do sądu wniosku o ustanowienie likwidatora zajście warunków do ustanowienia likwidatora spółki przez sąd tak nie nie tak nie tak nie tak

Krok: zajście warunków do odwołania likwidatorów

W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej można wyróżnić cztery sposoby ustanawiania likwidatorów:

– automatyczny (stają się nimi komplementariusze mający prawo prowadzenia spraw spółki) - art. 150 § 2 k.s.h.;

– statutowy (likwidatorami są osoby wskazane w statucie lub powołane w trybie w nim wskazanym) - art. 150 § 2 k.s.h.;

– związany z podjęciem przez walne zgromadzenie (za zgodą wszystkich komplementariuszy) uchwały - art. 150 § 2 k.s.h.;

– sądowy (art. 463 § 2–4 k.s.h. w zw. z art. 150 § 1 k.s.h.).

Krok: czy zaszły warunki do sądowego odwołania likwidatorów?

W zakresie nieuregulowanym przepisami dotyczącymi spółki komandytowo-akcyjnej, do jej likwidacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki akcyjnej (art. 150 § 1 k.s.h.).

Oznacza to, że zastosowanie znajdują przepisy art. 461 i n. k.s.h., z wyłączeniem art. 463 § 1 k.s.h., z uwagi na odmienną w tym zakresie regulację art. 150 § 2 k.s.h.

Powyższe prowadzi do wniosku, że likwidatora w spółce komandytowo-akcyjnej może ustanowić także sąd rejestrowy (inaczej: Ł. Zamojski, Rejestracja spółek, Warszawa 2008, s. 398, który uważa, że w spółce komandytowo-akcyjnej sąd rejestrowy nie ma uprawnień do wyznaczania likwidatora).

Przyznanie kompetencji sądowi rejestrowemu prawa do ingerencji w skład likwidatorów stanowi konstrukcję istniejącą nie tylko na gruncie spółki akcyjnej, ale i komandytowej (art. 71 § 1 k.s.h. w zw. z art. 105 k.s.h.). Dlatego też tryb ten należy uznać za dopuszczalny także w odniesieniu do spółki komandytowo-akcyjnej (tak: M. Spyra [w:] S. Włodyka (red.), System prawa handlowego. Prawo spółek handlowych, t. 2A, Warszawa 2007, s. 868–869).