Niewiadomski Zygmunt, Ustalenie podmiotu ponoszącego koszty sporządzenia lub zmiany planu miejscowego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Ustalenie podmiotu ponoszącego koszty sporządzenia lub zmiany planu miejscowego

Ustalenie podmiotu ponoszącego koszty sporządzenia lub zmiany planu miejscowego

Ustalenie podmiotu ponoszącego koszty sporządzenia lub zmiany planu miejscowego

Ustawodawca wprowadza zasadę obciążenia kosztami sporządzenia planu miejscowego lub jego zmiany budżet gminy. Pojęcia kosztów sporządzenia planu nie można utożsamiać z kosztami jego wejścia w życie, czyli skutkami ekonomicznymi uchwalenia planu (Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz, red. Z. Niewiadomski, Warszawa 2013, s. 213).

Kwestia ponoszenia kosztów sporządzenia planu miejscowego została uregulowana w u.p.z.p. i oznacza, że gmina nie może domagać się ponoszenia i pokrywania tych kosztów (poza wypadkami przewidzianymi w art. 21 ust. 2) przez np. właścicieli nieruchomości objętych postanowieniami planu, czy też od innych osób fizycznych lub prawnych zainteresowanych sporządzaniem planu. Natomiast pokrycie tych kosztów przez inny podmiot jest kwestią wewnętrzną gminy i w sytuacji, gdy procedura planistyczna została zachowana, nie może powodować stwierdzenia nieważności uchwały (teza 2 wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 października 2008 r., II SA/Gd 799/07, LEX nr 511480).

Możliwość finansowania sporządzenia planu miejscowego lub jego zmiany przez prywatnych inwestorów wiąże się tylko z wyjątkami, o których mowa w art. 21 ust. 2 u.p.z.p., tj. realizacją inwestycji celu publicznego, i to wyłącznie w tej części, w jakiej jest ten plan bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji tej inwestycji. Cytowany przepis - jako wyjątek od zasady, że koszty sporządzenia planu miejscowego obciążają budżet gminy - nie może bowiem podlegać wykładni rozszerzającej. (teza Wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 25 września 2018 r., V ACa 618/17, LEX nr 2632580).

Odstępstwem od reguły ogólnej jest pokrywanie kosztów zaopiniowania i uzgodnienia projektu mpzp przez organy opiniujące i uzgadniające oraz pokrywania kosztów sporządzenia lub zmiany planu miejscowego będącego w całości lub części konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym przez właściwe podmioty.

Gmina zobligowana jest także pokryć koszty sporządzenia planu miejscowego wprowadzonego w formie zarządzenia zastępczego wojewody, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 4 u.p.z.p.

Ustalenie podmiotu ponoszącego koszty sporządzenia lub zmiany planu miejscowego gmina gmina o jakiego rodzaju inwestycje ponadlokalne chodzi? pokrycie kosztów z budżetu innego podmiotu niż powiat, województwo lub państwo pokrycie kosztów z budżetu powiatu pokrycie kosztów z budżetu województwa pokrycie kosztów z budżetu państwa czy plan miejscowy został wprowadzony zarządzeniem zastępczym wojewody? sporządzenie lub zmiana planu miejscowego o jaki rodzaj kosztów chodzi? pokrycie kosztów z budżetu gminy pokrycie kosztów z budżetów organów uzgadniających i opiniujących czy uchwalenie lub zmiana mpzp w całości lub części jest bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym? o znaczeniu powiatowym o znaczeniu regionalnym o znaczeniu krajowym realizowane przez inne podmioty publiczne niż powiat, województwo lub państwo tak nie koszty sporządzenia planu koszty uzgodnienia lub opinii nie tak

Krok: sporządzenie lub zmiana planu miejscowego

Podjęcie uchwały o przyjęciu lub zmianie planu miejscowego składa się z kilku następujących po sobie etapów. Kompetencje w tym zakresie przysługują wyłącznie radzie gminy.

Krok: o jaki rodzaj kosztów chodzi?

Ustawodawca wyodrębnia, w ramach kosztów sporządzenia planu miejscowego, koszty uzgodnienia i zaopiniowania projektu planu.