Krywan Tomasz, Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2020 r.
Autorzy:

Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego

Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego

Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego

Procedura pozwala ustalić czy, wydając decyzję, organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej.

Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego organ podatkowy organ podatkowy czy jest to decyzja wydawana wobec płatnika podatku u źródła w związku ze złożeniem niezgodnego z prawdą oświadczenia, niedokonania wymaganej weryfikacji lub dokonanie nieadekwatnej weryfikacji? czy organ podatkowy odstąpił od ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego? organ podatkowy, wydając decyzję, ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe organ podatkowy, wydając decyzję, nie ustala dodatkowego zobowiązania podatkowego w oparciu o przepisy o.p. organ podatkowy wydaje decyzję czy jest to decyzja z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu podwójnego opodatkowania? czy jest to decyzja z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści? czy jest to decyzja z zastosowaniem tzw. małej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania? czy jest to decyzja z zastosowaniem przepisów o cenach transferowych? nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: organ podatkowy wydaje decyzję

Z początkiem 2019 r. do ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) – dalej o.p., zostały wprowadzone przepisy umożliwiające organom podatkowym ustalanie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe jest ustalane jako element towarzyszący wydawaniu pięciu rodzajów decyzji (zob. art. 58a § 1 o.p.).

Krok: czy jest to decyzja z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu podwójnego opodatkowania?

Po pierwsze, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w oparciu o przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa jest ustalane w przypadku wydania przez organ podatkowy decyzji z zastosowaniem art. 119a § 1 i 7 o.p., czyli z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (zob. art. 58a § 1 pkt 1 o.p.).