Przybysz Piotr, Ustalanie wysokości kosztów wykonania zastępczego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Ustalanie wysokości kosztów wykonania zastępczego

Ustalanie wysokości kosztów wykonania zastępczego

Ustalanie wysokości kosztów wykonania zastępczego

W przypadku zastosowania środka egzekucyjnego wykonania zastępczego, zobowiązany ponosi koszty wykonania obowiązku poniesione przez wykonawcę zastępczego, wybranego przez organ egzekucyjny. Wysokość tych kosztów oblicza się po zakończeniu czynności przez wykonawcę zastępczego.

Organ egzekucyjny może domagać się uiszczenia kosztów w trakcie wykonywania obowiązku - o ile organ egzekucyjny uzna, że koszty te są wysokie albo że wykonanie obowiązku wymaga dłuższego czasu. Oblicza się wówczas wysokość kosztów czynności dokonanych do danego momentu. Omawianej procedury nie stosuje się, jeżeli organ egzekucyjny zamierza sprawić, aby zobowiązany pokrywał z góry koszty wykonania zastępczego. W takim przypadku organ egzekucyjny może domagać się od zobowiązanego wpłaty zaliczki lub zaliczek na poczet kosztów wykonania zastępczego (patrz art. 128 § 2 i art. 129 u.p.e.a.).

Ustalanie wysokości kosztów wykonania zastępczego zobowiązany zobowiązany reakcja na wezwanie do uiszczenia kosztów otrzymanie dokumentów organ egzekucyjny organ egzekucyjny sporządzenie wykazu kosztów wykonania zastępczego czy uiszczono koszty wskazane w wezwaniu? doręczenie sporządzonych dokumentów czy zobowiązany żąda wydania postanowienia w sprawie kosztów? oczekiwanie na upływ terminu uiszczenia kosztów przez zobowiązanego sporządzenie wezwania do uiszczenia kosztów sporządzenie zawiadomienia o wykonaniu obowiązku i wezwania do uiszczenia kosztów czy wykaz sporządzono w związku z wykonaniem obowiązku? określenie terminu uiszczenia kosztów podjęcie czynności w celu wyegzekwowania kosztów wykonania zastępczego zakończenie czynności w sprawie kosztów wykonania zastępczego przystąpienie do wydania postanowienia w sprawie kosztów wykonanie obowiązku długi okres wykonywania obowiązku albo uznanie kosztów wykonania zastępczego za wysokie nie tak tak nie tak nie

Krok: wykonanie obowiązku

Po wykonaniu obowiązku staje się możliwe określenie całkowitych kosztów wykonania obowiązku przez wykonawcę zastępczego.

Krok: długi okres wykonywania obowiązku albo uznanie kosztów wykonania zastępczego za wysokie

Ustawa dopuszcza możliwość domagania się przez organ egzekucyjny części kosztów wykonania zastępczego - w trakcie stosowania tego środka egzekucyjnego. Jest to możliwe w dwojakiego rodzaju sytuacjach:

a) organ egzekucyjny stwierdza, że koszty wykonania zastępczego są wysokie;

b) organ egzekucyjny stwierdza, że wykonanie zastępcze trwa dłuższy okres.

W obu przypadkach z ustawy nie wynika, na podstawie jakich kryteriów należy stwierdzać daną okoliczność stanowiącą podstawę do żądania zapłaty kosztów wykonania zastępczego.

Można przyjąć, że organ egzekucyjny powinien domagać się od zobowiązanego kosztów wykonania zastępczego przed wykonaniem obowiązku, w szczególności w sytuacji, gdy wykonawca zastępczy otrzymuje część wynagrodzenia przed wykonaniem obowiązku.

W obu przypadkach można żądać uiszczenia tych kosztów, które powstały do chwili sporządzenia wykazu kosztów wykonania zastępczego. Koszty te mają być uiszczone w pełnej wysokości.