Ambroziewicz Maciej, Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 maja 2013 r.
Autorzy:

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych

Osobom niepełnosprawnym (posiadającym orzeczenie o określonym stopniu niepełnosprawności) przysługuje szereg uprawnień i przywilejów. Mają one na celu ułatwienie funkcjonowania tym osobom w ich codziennym życiu i pracy. Do uprawnień tych zalicza się prawo do skróconego czasu pracy, dodatkowego urlopu czy zwolnień od pracy. Natomiast pracodawca, którego pracownik stał się niepełnosprawny w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i utracił tym samym zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, jest zobligowany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Niedopełnienie powyższego obowiązku skutkuje koniecznością dokonania wpłaty na Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za pracownika.

Krok: czy orzeczenie ma związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną.

Krok: czy wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przepisów bhp?

W sytuacji, w której wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione przez pracodawcę naruszenie przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika z jego winy lub jego stanu nietrzeźwości, pracodawca nie ma obowiązku dostosowywać stanowiska pracy.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych lekarz medycyny pracy lekarz medycyny pracy wydanie orzeczenia przeprowadzenie badania pracodawca pracodawca zapewnienie dodatkowej przerwy skrócenie normy czasu pracy czy lekarz wydał zaświadczenie o celowości skrócenia czasu pracy? odebranie orzeczenia lekarskiego czy pracownik złożył wniosek o skrócenie czasu pracy? czy pracownik pracuje przy pilnowaniu? skierowanie pracownika na badania profilaktyczne umożliwienie pracownikowi korzystania ze zwolnień od pracy udzielenie pracownikowi dodatkowego urlopu wypoczynkowego odebranie orzeczenia o niepełnosprawności pracownika czy orzeczenie ma związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową? czy wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przepisów bhp? dostosowanie stanowiska pracy pracownik pracownik przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności tak nie nie tak nie tak tak nie nie tak