Krywan Tomasz, Umowy leasingu w świetle przepisów ustawy o CIT

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Umowy leasingu w świetle przepisów ustawy o CIT

Umowy leasingu w świetle przepisów ustawy o CIT

Umowy leasingu w świetle przepisów ustawy o CIT

Procedura pozwala ustalić, w jaki sposób na gruncie u.p.d.o.p. traktowana jest umowa leasingu.

Umowy leasingu w świetle przepisów ustawy o CIT podatnik podatnik umowa leasingu jest podatkową umową tzw. leasingu operacyjnego umowa leasingu jest podatkową umową tzw. leasingu finansowego umowa leasingu jest rozliczana na szczególnych zasadach przewidzianych dla umów leasingu gruntów oraz praw wieczystego użytkowania gruntów czy umowa jest pierwszą umową leasingu dotyczącą danego przedmiotu? do opodatkowania stron umowy leasingu stosuje się przepisy dla umów najmu i dzierżawy czy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej? czy przedmiotem leasingu jest podlegająca odpisom amortyzacyjnym nieruchomość? czy umowa leasingu została zawarta na co najmniej 5 lat? czy umowa leasingu została zawarta na okres co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu? czy suma ustalonych w umowie opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów równej wydatkom na ich nabycie? czy przedmiotem leasingu jest grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu? zawarta została umowa leasingu czy umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony? czy suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu? czy suma ustalonych w umowie leasingu opłat odpowiada co najmniej wartości rynkowej przedmiotu leasingu? czy umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający albo - jeżeli korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarcze - że finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: zawarta została umowa leasingu

Umowa leasingu jest umową nazwaną prawa cywilnego. Jak stanowi art. 7091ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.), przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Dla celów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., umowy leasingu traktowane mogą być na jeden z czterech sposobów. To, który z tych sposobów ma miejsce, zależy od cech umowy leasingu.

Krok: czy umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony?

Szczególne zasady rozliczania umów leasingu na gruncie u.p.d.o.p. mogą obowiązywać tylko, jeżeli umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony. Umowy leasingu zawierane na czas nieoznaczony zawsze są rozliczane na takich samych zasadach jak umowy najmu i dzierżawy.