Przybysz Piotr, Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 20 maja 2023 r.
Autor:

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Do umorzenia postępowania egzekucyjnego dochodzi w sytuacji, gdy nie jest możliwe osiągnięcie celu egzekucji, to jest wyegzekwowanie obowiązku. Przyjmuje się, że przeszkody dla prowadzenia egzekucji mają trwały, a nie przejściowy charakter. Trwałość przeszkody jest rozumiana w relatywny sposób, to jest - przeszkoda ma trwały charakter, jeżeli jej usunięcie nie jest możliwe w toku konkretnego postępowania egzekucyjnego. Dla przykładu, niespełnienia w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27 stanowi przesłankę umorzenia postępowania egzekucyjnego wskazaną w art. 59 § 1 pkt 3 u.p.e.a. Nie można sanować tego braku poprzez zmodyfikowanie treści tytułu wykonawczego lub wystawienie nowego tytułu wykonawczego spełniającego ustawowe wymogi. Można natomiast po umorzeniu postępowania egzekucyjnego wystawić tytuł wykonawczy spełniający wymogi określone w art. 27 u.p.e.a., a następnie na jego podstawie wszcząć kolejne postępowanie egzekucyjne.

Procedura przedstawia instytucję umorzenia postępowania w sytuacjach, o których mowa w art. 59 u.p.e.a. Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić również w przypadku wystąpienia przyczyny określonej w:

1) art. 33 § 2 pkt 1-5 u.p.e.a.;

2) art. 33 § 2 pkt 6 u.p.e.a., jeżeli przyczyna braku wymagalności obowiązku ma charakter trwały lub wystąpiła przed wszczęciem egzekucji administracyjnej.

Podstawą do umorzenia postępowania egzekucyjnego jest wówczas albo zawiadomienie organu egzekucyjnego przez wierzyciela o wydaniu ostatecznego postanowienia o uznaniu zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej wniesionego na ww. podstawach (zob. art. 34 § 4 pkt 3 u.p.e.a.), albo żądanie wierzyciela umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na stwierdzenie wystąpienia którejkolwiek z ww. przesłanek zob. art. 34a u.p.e.a.).

Krok: zdarzenie stanowiące przesłankę umorzenia postępowania egzekucyjnego

Organ egzekucyjny zajmie się z urzędu badaniem przesłanek umorzenia postępowania egzekucyjnego, jeżeli w jakikolwiek sposób uzyska wiadomość o istnieniu okoliczności uzasadniających umorzenie (wyrok WSA w Krakowie z 17 lutego 2012 r., I SA/Kr 1885/11, LEX nr 1120875).

Zgodnie z art. 59 § 1 u.p.e.a., postępowanie egzekucyjne umarza się w przypadku:

1) niedopuszczalności egzekucji administracyjnej, w tym ze względu na zobowiązanego;

2) niewykonalności obowiązku o charakterze niepieniężnym;

3) niespełnienia w tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 27;

4) śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek:

a) jest ściśle związany ze zobowiązanym,

b) nie jest ściśle związany ze zobowiązanym, a egzekucja jest prowadzona wyłącznie z prawa majątkowego, które wygasło wskutek śmierci zobowiązanego;

5) gdy postępowanie egzekucyjne zawieszone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania;

6) gdy z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego wystąpi wierzyciel;

7) gdy odrębne ustawy tak stanowią.

Ponadto postępowanie egzekucyjne może być umorzone w przypadku stwierdzenia, że dalsza egzekucja administracyjna będzie bezskuteczna z powodu braku majątku lub źródła dochodu zobowiązanego, z których jest możliwe wyegzekwowanie środków pieniężnych przewyższających koszty egzekucyjne (art. 59 § 2 u.p.e.a.).

Odrębnie zostały określone przesłanki umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego w zakresie należności pieniężnych, o których mowa w art. 2 § 1 pkt 8 lit. a-f i h oraz pkt 9 u.p.e.a. Zgodnie z art. 59 § 2a u.p.e.a. postępowanie egzekucyjne w tego rodzaju sprawach jest umarzane w całości albo w części w przypadku:

1) określonym w § 1 pkt 1, 4, 6 i 7 oraz § 2 u.p.e.a.;

2) niespełnienia w zagranicznym tytule wykonawczym wymogów określonych w art. 102 ustawy o wzajemnej pomocy;

3) gdy zachodzi błąd co do zobowiązanego.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić również w przypadku uwzględnienia zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej, o którym mowa w:

a) art. 33 § 2 pkt 1-5 u.p.e.a.,

b) art. 33 § 2 pkt 6 u.p.e.a., jeżeli przyczyna braku wymagalności obowiązku ma charakter trwały lub wystąpiła przed wszczęciem egzekucji administracyjnej.

W przypadku wystąpienia powyższych okoliczności, jeżeli zobowiązany nie wniesie zarzutu, to i tak na wierzycielu spoczywa obowiązek wystąpienia z urzędu do organu egzekucyjnego o umorzenie postępowania egzekucyjnego w całości lub w części.

W sprawie wnoszenie przez zobowiązanego zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej zob.: Wniesienie przez zobowiązanego zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem oraz Wniesienie przez zobowiązanego zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej w sytuacji, gdy organ egzekucyjny jest równocześnie wierzycielem.

„Prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez organ niewłaściwy nie zostało wskazane w art. 59 § 1 u.p.e.a. jako jedna z przesłanek umorzenia tego postępowania” (wyrok NSA z 23 marca 2011 r., II FSK 2212/09, LEX nr 1080019).

Krok: otrzymanie żądania wydania postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Organ egzekucyjny może zająć się badaniem przesłanek umorzenia postępowania egzekucyjnego zarówno z urzędu, jak i na żądanie wierzyciela lub zobowiązanego.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego wierzyciel niebędący organem egzekucyjnym wierzyciel niebędący organem egzekucyjnym żądanie wydania postanowienia o umorzeniu postępowania otrzymanie postanowienia w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego zobowiązany zobowiązany żądanie wydania postanowienia o umorzeniu postępowania otrzymanie postanowienia w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny organ egzekucyjny postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego postanowienie o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego doręczenie postanowienia w sprawie umorzenia postępowania egzekucyjnego zdarzenie stanowiące przesłankę umorzenia postępowania egzekucyjnego otrzymanie żądania wydania postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego czy postępowanie egzekucyjne toczy się? czy działania zostały podjęte na żądanie wierzyciela lub zobowiązanego? zaprzestanie badania istnienia przesłanek umorzenia postępowania czynności wyjaśniające czy umorzenie postępowania jest obligatoryjne? czy umorzenie postępowania jest celowe? nie tak tak nie tak nie tak nie