Krywan Tomasz, Ulga termomodernizacyjna – odliczanie i zwrot
Ulga termomodernizacyjna – odliczanie i zwrot
Ulga termomodernizacyjna – odliczanie i zwrot
Ulga termomodernizacyjna – odliczanie i zwrot
Procedura wskazuje sposób dokonywania odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej oraz przypadki, gdy trzeba dokonywać zwrotu odliczonych w ramach tej ulgi kwot.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: podatnik poniósł w zakończonym roku wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej
Przepisami art. 26h ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., określona jest tzw. ulga termomodernizacyjna. W ramach tej ulgi podatnicy mogą dokonywać odliczeń od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku – zob. również procedura Ulga termomodernizacyjna – warunki.
Odliczenia w ramach ulgi dokonuje się co do zasady w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki (zob. art. 26h ust. 6 u.p.d.o.f.). Przy czym za datę poniesienia wydatku na potrzeby omawianych przepisów uważa się dzień wystawienia faktury (zob. art. 26h ust. 4 zdanie drugie u.p.t.u.).
Krok: czy kwota odliczenia znalazła pokrycie w rocznym dochodzie podatnika?
Sposób korzystania z ulgi termomodernizacyjnej zależy od tego, czy kwota odliczenia znajduje pokrycie w roku podatkowym, w którym podatnik poniósł wydatki.