Krywan Tomasz, Ulepszenie środka trwałego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autorzy:

Ulepszenie środka trwałego

Ulepszenie środka trwałego

Ulepszenie środka trwałego

Procedura pozwala ustalić, czy doszło do ulepszenia środka trwałego.

Ulepszenie środka trwałego podatnik podatnik środek trwały uległ ulepszeniu środek trwały nie uległ ulepszeniu podatnik poniósł nakłady na środek trwały (!) czy środek trwały  uległ ulepszeniu  w wyniku przebudowy,  rozbudowy,  rekonstrukcji, adaptacji  lub modernizacji? czy suma poniesionych wydatków w danym roku przekracza 10.000 zł? czy poniesione wydatki powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania? tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik poniósł nakłady na środek trwały

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) - dalej u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 u.p.d.o.p. powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Podobnie, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 u.p.d.o.f. powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Krok: (!) czy środek trwały uległ ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji?

Do ulepszenia środków trwałych dochodzi w przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, w tym także na skutek nabycia części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł (limit w tej wysokości obowiązuje od 01.01.2018 r.; do końca 2017 r. limit ten wynosił 3500 zł). Przyjmuje się przy tym, że przez:

1) przebudowę rozumie się zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środka trwałego na inny;

2) rozbudowę rozumie się powiększenie (poszerzenie) składników majątkowych, w szczególności budynków, budowli, linii technologicznych;

3) adaptację rozumie się przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony albo nadanie mu nowych cech użytkowych;

4) rekonstrukcję rozumie się odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych;

5) modernizację rozumie się unowocześnienie środka trwałego.

Z kolei przez części peryferyjne należy rozumieć – jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31.01.2011 r., IPPB1/415-1057/10-3/RS – „te części, elementy, które nie wchodzą w skład danego środka trwałego, ale bez nich jego używanie byłoby niemożliwe lub ograniczone”.

Do ulepszenia środka trwałego nie dochodzi natomiast w przypadku ponoszenia nakładów na jego remont. Wskazać przy tym należy, że różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełnienia innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3.01.2018 r., 0111-KDIB1-2.4010.416.2017.1.BD, „różnica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych, a drugie do podjęcia, czy rozszerzenia działalności w drodze budowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych”.

Uwaga! Ryzyko: W niektórych przypadkach trudno określić, czy w danym przypadku poniesione nakłady są nakładami na remont czy nakładami na ulepszenie. Niesie to ryzyko błędnej kwalifikacji poniesionych nakładów.