Kidyba Andrzej, Uiszczanie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Uiszczanie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Uiszczanie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Uiszczanie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedura ma na celu przedstawienie zasad realizacji przez wspólników spółki z o.o. obowiązku dopłat.

Krok: zajście warunków do dokonania dopłat przez wspólników

Dopłata jest świadczeniem pieniężnym wspólnika na rzecz spółki. Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych (A. Kidyba, Komentarz do art. 177 k.s.h., LEX/el. 2013; na temat funkcji dopłat zob. też L. Żyżylewski, Dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, PPH 1997, nr 7, s. 18–19). Pojęcie dopłaty, jakim posługują się art. 177–179 k.s.h., należy odróżnić od dopłat uiszczanych przy połączeniu lub podziale spółek (art. 492 § 2 i art. 529 § 3 k.s.h.); A. Kidyba, ibidem. Dopłaty występujące we wskazanych procesach transformacyjnych mają na celu dokonanie rozliczeń między wspólnikami a spółkami, polegające na wyrównaniu różnicy pomiędzy wartością udziałów (akcji) posiadanych przez wspólników a wartością przyznawanych w spółce lub odwrotnie (A. Kidyba, ibidem).

Uiszczanie dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka z o.o. spółka z o.o. umieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wspólnikowi nie wolno zwracać dopłat czy wspólnik może żądać zwrotu dopłat? spółka nie ma roszczenia o odsetki i naprawienie szkody spółka ma roszczenie o odsetki oraz o naprawienie szkody zwrot dopłat czy umowa spółki wyłącza możliwość żądania odsetek i naprawienia szkody? czy upłynął miesiąc od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie dopłat? czy uchwała została podjęta? wspólnik nie musi uiszczać dopłaty uiszczenie dopłat przez wspólników na zasadach określonych w umowie lub uchwale czy wspólnik uiścił dopłatę? zajście warunków do dokonania dopłat przez wspólników zwrot dopłat na zasadach określonych w k.s.h. zwrot dopłat na zasadach określonych w umowie spółki czy umowa spółki reguluje zwrot dopłat? czy umowa spółki nakłada na wspólników obowiązek dopłat? umowa spółki wyklucza zwrot dopłat wspólnik nie jest zobowiązany do dopłat czy wysokość i terminy dopłat są określane w umowie spółki z o.o.? wspólnicy uiszczają dopłaty w wysokości i terminach określonych w umowie spółki konieczność podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników czy dopłaty są potrzebne na pokrycie straty? nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak tak nie nie tak tak nie tak nie

Krok: wspólnik nie jest zobowiązany do dopłat

Wspólnik spółki z o.o. jest zobowiązany do dopłat tylko przy założeniu, że umowa spółki tak stanowi. Ponieważ wprowadzenie obowiązku dopłat do umowy spółki (po jej utworzeniu) jest zmianą umowy spółki zwiększającą świadczenia wspólników - uchwała w tym przedmiocie wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Liczbowe oznaczenie wysokości dopłaty w stosunku do udziału może być dokonane albo przez wskazanie limitu dopłat (np. w wysokości do dziesięciokrotności posiadanych przez każdego wspólnika udziałów, w wysokości do jednej drugiej wartości posiadanych udziałów) albo poprzez wskazanie konkretnej kwoty limitu (np. do 1.000 zł na każdy udział posiadany w spółce); por. M. Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2009, s. 302).