Wiktorowska Ewa, Udzielenie zamówienia dodatkowego

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 27 lipca 2016 r.
Autorzy:

Udzielenie zamówienia dodatkowego

Udzielenie zamówienia dodatkowego

Udzielenie zamówienia dodatkowego

Na etapie realizacji zamówienia publicznego, którego przedmiotem są wyłącznie usługi lub roboty budowlane, zamawiający na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, niezależnej od niego, ma możliwość zawarcia z wykonawcą zamówienia odrębnej umowy na wykonanie zakresu niezbędnego dla prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego. Immamentną cechą zamówienia dodatkowego jest przede wszystkim to, że jego wykonanie jest konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, która powinna mieć charakter obiektywny i bezwzględny. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce, gdy zamawiający przy dochowaniu należytej staranności na etapie przygotowania dokumentacji przetargowej niezbędnej do udzielenia podstawowego nie mógł przewidzieć potrzeby wykonania pewnych usług czy robót budowlanych. Wymaga podkreślenia, że nie chodzi o roboty lub usługi nieprzewidziane na etapie zamówienia podstawowego, ale o roboty lub usługi niemożliwe do przewidzenia. Skutkiem tego jest brak możliwości skorzystania z art. 67 ust. 1 pkt 5 p.z.p. i udzielenia zamówienia dodatkowego w wyniku źle przeprowadzonego przez zamawiającego procesu inwestycyjnego (tak: wyrok NSA z dnia 22 marca 2000 r., II SA 2169/99).

Ustawodawca ograniczył możliwość udzielania zamówień dodatkowych łącznie do 50% wartości realizowanego zamówienia, czyli do wartości całkowitej (brutto) wynagrodzenia wykonawcy wynikającego z zawartej umowy. Dodatkowym ograniczeniem możliwości udzielenia takiego zamówienia jest konieczność zaistnienia co najmniej jednej z następujących przesłanek:

– z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub

– wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.

Zamówienie dodatkowe w żadnym razie nie może polegać na wykonaniu przedmiotu zamówienia, który mieści się w dotychczasowym zakresie obowiązków wykonawcy wynikającym z zamówienia podstawowego.

Udzielenie zamówienia dodatkowego zamawiający zamawiający wartość przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia przyczyny techniczne lub gospodarcze co jest podstawą konieczności udzielenia zamówienia dodatkowego? czy zamówienie jest niezbędne dla zamówienia podstawowego? po zakończeniu realizacji zamówienia podstawowego zamawiający może udzielić zamówienia dodatkowego w trakcie realizacji zamówienia podstawowego zamawiający nie może udzielić zamówienia dodatkowego jaki jest moment udzielenia zamówienia dodatkowego? uzależnienie wykonania zamówienia podstawowego od zamówienia dodatkowego tożsamość podmiotowa zachowana tożsamość podmiotowa nie została zachowana czy wartość zamówienia dodatkowego przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego? wartość nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia sytuacja niemożliwa do przewidzenia czy potrzebę można było przewidzieć? zamówienie dodatkowe nie jest niezbędne zamawiający chce udzielić zamówienia dodatkowego zamówienie dodatkowe jest niezbędne jaki jest rodzaj zamówienia? roboty budowlane lub usługi dostawy czy tożsamość wykonawcy jest zachowana? sytuacja możliwa do przewidzenia tak nie nie tak nie tak tak nie

Krok: zamawiający chce udzielić zamówienia dodatkowego

Zamawiający na etapie realizacji zamówienia może spotkać się z nietypową sytuacją, która wymaga podjęcia przez wykonawcę dodatkowych czynności nieprzewidzianych w zakresie tego zamówienia, bez wykonania których nie sposób wykonać tego zamówienia.

Krok: jaki jest rodzaj zamówienia?

Zamawiający może udzielić zamówienia dodatkowego wyłącznie wtedy, gdy jego przedmiot da się zakwalifikować do wskazanych w art. 67 ust. 1 pkt 5 p.z.p. rodzajów zamówień.