Przybysz Piotr, Udzielenie przybicia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autor:

Udzielenie przybicia

Udzielenie przybicia

Udzielenie przybicia

Udzielenie przybicia jest formą autorytatywnego potwierdzenia prawa licytanta, który zaoferował najwyższą cenę, do zakupienia nieruchomości za zaoferowaną cenę.

Udzielenie przybicia organ egzekucyjny poborca skarbowy organ egzekucyjny poborca skarbowy zamknięcie licytacji i wskazanie licytanta, który zaoferował najwyższą cenę czy skargi lub zażalenia wniesione w toku postępowania egzekucyjnego zostały ostatecznie rozstrzygnięte? wyznaczenie ponownej licytacji postanowienie o odmowie przybicia postanowienie o wygaśnięciu skutków przybicia postanowienie o przybiciu przystąpienie do przyznania nabywcy własności nieruchomości czy nabywca wykonał w terminie warunki licytacyjne co do zapłaty ceny? czy postępowanie egzekucyjne podlegało umorzeniu lub zawieszeniu? czy uczestnik nie otrzymał zawiadomienia o licytacji? czy potwierdzono naruszenie przepisów postępowania w toku licytacji i uchybienia te mogły mieć istotny wpływ na wynik licytacji? oczekiwanie na ostateczne rozstrzygnięcie skarg lub zażaleń wniesionych w toku postępowania egzekucyjnego tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: zamknięcie licytacji i wskazanie licytanta, który zaoferował najwyższą cenę

Jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień, nikt nie zaoferował wyższej ceny, to poborca skarbowy uprzedza obecnych, że po trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte, po czym obwieszcza trzykrotnie ostatnio zaoferowaną cenę, zamyka licytację i wymienia licytanta, który zaoferował najwyższą cenę (art. 111f § 4 u.p.e.a.).

Krok: czy skargi lub zażalenia wniesione w toku postępowania egzekucyjnego zostały ostatecznie rozstrzygnięte?

Organ egzekucyjny powinien natychmiast po zamknięciu licytacji wydać postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę (art. 111m § 1 u.p.e.a.). Wydanie takiego postanowienia nie jest jednak możliwe do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia skarg lub zażaleń wniesionych w toku postępowania egzekucyjnego (art. 111m § 3 u.p.e.a.).