Sobieska Maria, Udzielanie urlopu zaległego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 maja 2013 r.
Autorzy:

Udzielanie urlopu zaległego

Udzielanie urlopu zaległego

Udzielanie urlopu zaległego

Do 30września każdego roku kalendarzowego pracodawcy muszą udzielić pracownikom zaległego urlopu.

Niniejsza procedura obrazuje zasady udzielania urlopu zaległego. W praktyce pracodawcy napotykają pewne trudności w zakresie realizacji obowiązku ustalania i udzielania tego urlopu.

Spornymi kwestiami przy udzielania urlopu są: rola pracodawcy w wyznaczeniu terminu do wykorzystania urlopu zaległego i władczych kompetencji do przymusowego wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w terminie określonym w art. 168 k.p.

Procedura wskazuje praktyczne przykłady, a także orzecznictwo, które pomogło praktyce w wykształceniu ścieżki przy realizacji tego ustawowego obowiązku.

Udzielanie urlopu zaległego pracownik pracownik odmówić informacja do pracodawcy co może zrobić pracownik? wykorzystać urlop zaległy obligatoryjne wykorzystanie urlopu zaległego przed 30września otrzymanie zobowiązania do wykorzystania urlopu zaległego informacja o obowiązku wykorzystania zaległego urlopu pracodawca pracodawca zobowiązanie do wykorzystania zaległego urlopu decyzja pracodawcy obowiązek ustalenia wymiaru urlopu zaległego na 1 stycznia kolejnego roku odebranie informacji pozostawanie w zatrudnieniu po 30września czy pracodawca wypłaca ekwiwalent? wypłata ekwiwalentu za urlop zaległy i bieżący zakończenie zatrudnienia wykorzystanie urlopu zaległego w okresie wypowiedzenia ustanie stosunku pracy przed 30września danego roku powstanie prawa do urlopu zaległego jakie zdarzenia mogą zaistnieć? 30września - termin do wykorzystania urlopu zaległego udzielnie urlopu nie tak

Krok: powstanie prawa do urlopu zaległego

Kontynuacja zatrudnienia na przełomie roku kalendarzowego u tego samego pracodawcy, skutkuje tym, że pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym ma prawo i obowiązek wykorzystać ten urlop w terminie do 30 września r. następnego.

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony od 3.07.2020 r. u pracodawcy A, na pełny etat, w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownikowi w momencie zatrudnienia przysługiwał urlop w wymiarze 6/12 z 26 tj. 13 dni. Stosunek pracy jest kontynuowany na dzień 1 stycznia 2021 r.

Pracownik w roku 2020 wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 3 dni (24 godzin). W związku z tym faktem pracownik na dzień 1 stycznia nabył prawo do kolejnego wymiaru urlopu w wymiarze 26 dni i pracownikowi pozostało do wykorzystania 6 dni urlopu zaległego za 2020 r. i 4 dni urlopu na żądanie, który stanie się normalnym urlopem wypoczynkowym na dzień 01.01.2021 r.

Krok: obowiązek ustalenia wymiaru urlopu zaległego na 1 stycznia kolejnego roku

Każdy pracodawca zatrudniający pracowników ma obowiązek z początkiem roku kalendarzowego zweryfikować saldo zaległego urlopu, do którego pracownik uzyskał prawo w roku poprzednim, a którego nie wykorzystał w całości lub części.

Ważne!

Z prawem pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w tym urlopu zaległego, jest skorelowany obowiązek pracodawcy do udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie do 30września następnego roku kalendarzowego - (nie dotyczy to urlopu na żądanie udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p.

Urlop na żądanie (w sytuacji, gdy nie zostanie on wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo) przechodzi na rok następny ale nie staje się urlopem zaległym tylko urlopem wypoczynkowym, który należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym a najpóźniej do końca września roku następnego.

Przykład

Pracownik w 2020 r. nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego (w tym d 4 dni urlopu na żądanie)

W 2020 r. wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego i 0 dni urlopu na żądanie. W związku z tym faktem pracownik na pierwszego stycznia 2020 r. ma 12 dni urlopu zaległego i 4 dni urlopu wypoczynkowego (w 2020 r. był to wymiar urlopu na żądanie) + 26 dni urlopu wypoczynkowego z "nowego roku".

Pracodawca w tej sytuacji musi udzielić pracownikowi urlopu zaległego w wymiarze 12 dni do 30 września 2021 r., natomiast urlop na żądanie z 2020  r. staje się urlopem wypoczynkowym, który pracownik będzie musiał wykorzystać do wraz z urlopem za 2014 r. do 30 września 2015 r. Czyli w 2021 r. pracownik ma prawo do 12 dni urlopu zaległego oraz 30 dni urlopu wypoczynkowego.

W kontekście omawianego tematu trzeba pamiętać, o tym, że pracownik co roku nabywa prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego i prawa tego nie może się zrzec.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. A prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa już w każdym kolejnym roku kalendarzowym. Wymiar urlopu ustala się zgodnie z art. 154 k.p., art. 1541 k.p. i art. 155 § 1 k.p. oraz przepisów szczególnych, na mocy których określone w nich okresy wlicza się do kresu od którego zależy wymiar urlopu. Cząstkowy urlop nabywany przy pierwszym zatrudnieniu w przypadku jego niewykorzystania w danym roku kalendarzowym, staje się urlopem zaległym.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż obowiązujące przepisy zawierają regulacje, które określają stosowanie zasady proporcjonalności w kontekście określania wymiaru urlopu wypoczynkowego i pomniejszania wymiaru urlopu za okresy niektórych nieobecności w takich przypadkach tak ustalony wymiar urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym w sytuacji jego niewykorzystania na dzień 1 stycznia kolejnego roku staje się również urlopem zaległym.