Skibińska Małgorzata, Udzielanie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 26 kwietnia 2023 r.
Autorzy:

Udzielanie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego

Udzielanie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego

Udzielanie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego

Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest to jednak szczególnie skomplikowane, gdyż uprawnienia do urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego przysługują nie tylko matce dziecka - pracownicy, ale również matce dziecka - ubezpieczonej, jak również innym osobom jak ojciec dziecka - pracownik lub ubezpieczony oraz inny członek rodziny - pracownik lub ubezpieczony. Nieudzielenie urlopu macierzyńskiego uprawnionym pracownikom jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i skutkuje wymierzeniem grzywny pracodawcy, której wysokość może wynosić od 1000 zł do 30.000 zł.

Udzielanie urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego pracodawca pracodawca udzielenie urlopu rodzicielskiego rodzicom dziecka poinformowanie pracownicy o udzieleniu urlopu odebranie informacji o urodzeniu dziecka czy pracownicy został udzielony urlop macierzyński? udzielenie urlopu macierzyńskiego matce pracownica pracownica przebywanie na urlopie rodzicielskim urodzenie dziecka poinformowanie pracodawcy o urodzeniu dziecka tak nie

Krok: urodzenie dziecka

W przypadku urodzenia dziecka pracownica przedstawia pracodawcy akt urodzenia, który jest podstawą do udzielenia urlopu macierzyńskiego przez pracodawcę. Pracownica nie składa żadnych dodatkowych dokumentów w związku z wykorzystywaniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu macierzyńskiego pracownicy po otrzymaniu aktu urodzenia dziecka.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko w dniu 5 stycznia 2023 r. W dniu 8 stycznia 2023 r. mąż pracownicy dostarczył do pracodawcy akt urodzenia dziecka. Pracodawca udzielił pracownicy urlopu macierzyńskiego od dnia 5 stycznia na okres 20 tygodni.

Uwaga!

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wówczas po porodzie przysługuje pracownicy urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania wymiaru.

Krok: poinformowanie pracodawcy o urodzeniu dziecka

Co do zasady urlop macierzyński wykorzystywany jest po porodzie. Uzyskanie urlopu macierzyńskiego po dacie porodu nie jest zależne od złożenia wniosku tzn. urlop rozpoczyna się od dnia porodu po przedstawieniu aktu urodzenia dziecka. Natomiast w przypadku, gdy urlop macierzyński ma rozpocząć się przed porodem, konieczne jest złożenie wniosku pracodawcy. Wniosek ten ma jednak jedynie charakter informacyjny - pracodawca jest zobowiązany go przyjąć.

Zobacz również:

Wniosek o udzielenie pracownicy części urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu