Kędziora Robert, Udostępnienie akt sprawy
Udostępnienie akt sprawy
Udostępnienie akt sprawy
Udostępnienie akt sprawy
Przepis art. 73 § 1 k.p.a. gwarantuje stronie postępowania prawo do przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów zarówno na każdym etapie prowadzonego postępowania administracyjnego, jak i po jego zakończeniu. Unormowanie art. 73 § 2 k.p.a. stwarza natomiast możliwość ubiegania się przez stronę o uwierzytelnienie sporządzonych przez nią odpisów lub kopii akt sprawy albo żądania wydania przez organ uwierzytelnionych odpisów z akt sprawy. Uprawnienia wyrażone w art. 73 k.p.a. gwarantują realizację w postępowaniu administracyjnym prawa dostępu do urzędowych dokumentów i zbiorów danych dotyczących zainteresowanego podmiotu, sformułowanego w art. 51 ust. 3 Konstytucji RP. Ograniczenie prawa dostępu do dokumentów urzędowych może nastąpić jedynie na podstawie regulacji ustawowej; w postępowaniu administracyjnym wprowadza je przepis art. 74 k.p.a. Udostępnienie akt sprawy stronie stanowi nieodzowny instrument realizacji zasady czynnego udziału strony w postępowaniu administracyjnym (art. 10 k.p.a.).
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: wniesienie żądania
Żądanie udostępnienia akt sprawy kieruje się do organu, w którego posiadaniu akta te się znajdują, stąd właściwym do jego rozpoznania może być organ prowadzący postępowanie w I instancji, organ odwoławczy, organ udzielający pomocy prawnej na podstawie przepisu art. 52 k.p.a., organ zobowiązany do zajęcia stanowiska w sprawie w oparciu o regulację art. 106 k.p.a., czy też organ I instancji przeprowadzający uzupełniające postępowanie dowodowe na zlecenie organu odwoławczego, stosownie do art. 136 k.p.a. (zob. R. Kędziora, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2008, s. 391-392). Żądanie udostępnienia akt może być wniesione na piśmie lub ustnie do protokołu.
Krok: przyjęcie żądania
Wystąpienie do organu administracji publicznej z żądaniem udostępnienia akt zobowiązuje ten organ do podjęcia czynności w zakresie oceny właściwości do załatwienia żądania oraz zbadania, czy żądanie spełnia wymogi formalne.