Dauter Bogusław, Uchylenie zaskarżonego orzeczenia z powodu nieważności postępowania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 sierpnia 2015 r.
Autorzy:

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia z powodu nieważności postępowania

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia z powodu nieważności postępowania

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia z powodu nieważności postępowania

NSA nie jest związany granicami skargi kasacyjnej w zakresie, w jakim zachodzi nieważność postępowania. Stwierdzenie jednej z przyczyn nieważności postępowania (art. 183 § 2 p.p.s.a.) obliguje ten Sąd do uchylenia zaskarżonego orzeczenia także w części niezaskarżonej. NSA, uchylając orzeczenie z powodu nieważności postępowania, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania właściwemu sądowi (nieważność z przyczyn wskazanych w art. 183 § 2 pkt 4–6 p.p.s.a.) albo odrzuca skargę (nieważność z przyczyn wskazanych w art. 183 § 2 pkt 1–3 p.p.s.a.).

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia z powodu nieważności postępowania NSA skład orzekający NSA skład orzekający uchylenie zaskarżonego orzeczenia i odrzucenie skargi oddalenie skargi kasacyjnej uwzględnienie skargi kasacyjnej czy wsa orzekł w sprawie, w której jest właściwy NSA? czy strona została pozbawiona możności obrony swych praw? czy skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo czy w rozpoznawaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy? badanie zasadności podstaw kasacyjnych przystąpienie do rozpoznania skargi kasacyjnej na rozprawie czy w tej samej sprawie toczy się postępowanie wcześniej wszczęte przed sądem administracyjnym albo czy sprawa ta została już prawomocnie osądzona? rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie czy strona miała zdolność sądową lub procesową, organ powołany do jej reprezentowania lub przedstawiciela ustawowego albo czy pełnomocnik strony był należycie umocowany? zamknięcie rozprawy czy droga sądowa była dopuszczalna? badanie z urzędu nieważności postępowania uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania tak nie nie tak nie tak niezasadne zasadne tak nie tak nie tak nie

Krok: przystąpienie do rozpoznania skargi kasacyjnej na rozprawie

Przed rozprawą powinna odbyć się narada wstępna składu orzekającego w celu omówienia występujących w sprawie zagadnień (por. § 56 reg. NSA). Najczęściej ma to miejsce w dniu poprzedzającym rozprawę.

Po wywołaniu sprawy rozprawa rozpoczyna się od sprawozdania sędziego sprawozdawcy, który zwięźle przedstawia dotychczasowy stan sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem zarzutów podniesionych w skardze kasacyjnej, które zakreślają granice rozpoznania sprawy przez NSA. Inaczej niż w postępowaniu przed WSA, NSA, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, jest związany granicami skargi kasacyjnej. Jeżeli zaistnieją w sprawie przesłanki nieważności postępowania lub okoliczności, o których mowa w art. 189 p.p.s.a. sprawozdanie powinno w zasadzie ograniczyć się do tych kwestii. One bowiem będą decydowały o kierunku przyszłego rozstrzygnięcia.

Krok: rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie

Po złożeniu sprawozdania przewodniczący udziela głosu stronom. Pierwsza zabiera głos strona wnosząca skargę kasacyjną, a w razie złożenia kliku skarg kasacyjnych, kolejność zabierania głosu przez wnoszących skargę kasacyjną ustala przewodniczący (por. § 62 ust. 1 reg. NSA). Wskazane jest, aby strony w swoich wystąpieniach odniosły się do tych kwestii, które sędzia sprawozdawca uzna za najistotniejsze albo wymagających stanowiska stron.

Nieobecność stron lub ich pełnomocników na rozprawie nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, a w razie ich nieobecności przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy (por. art. 107, art. 108 p.p.s.a.).

Z przebiegu rozprawy protokolant, pod kierunkiem przewodniczącego, spisuje protokół. Protokół może podlegać sprostowaniu lub uzupełnieniu na żądanie strony (por. art. 100 § 1, art. 103 p.p.s.a.).

Skarga kasacyjna rozpoznawana jest na rozprawie w składzie trzech sędziów, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (por. art. 181 § 1 p.p.s.a.).