Dauter Bogusław, Uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 sierpnia 2015 r.
Autorzy:

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi.

Jeżeli NSA uzna, że skarga kasacyjna zasługuje na uwzględnienie, a istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona, uchyla zaskarżone orzeczenie sądu pierwszej instancji i rozpoznaje skargę. Wydając orzeczenie reformatoryjne, NSA rozstrzyga o meritum sprawy, co stanowi wyjątek od orzekania kasacyjnego. Rozszerzenie możliwości reformatoryjnego orzekania przez NSA, po spełnieniu jedynie przesłanki w postaci dostatecznego wyjaśnienia istoty sprawy, ma na celu usprawnienie i przyśpieszenie postępowania sądowoadministracyjnego.

Przepis ten ma zastosowanie do postępowań sądowych wszczętych przed 15.08.2015 r.

Uchylenie zaskarżonego orzeczenia i rozpoznanie skargi NSA skład orzekający NSA skład orzekający czy istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona? uchylenie zaskarżonego wyroku i oddalenie skargi uchylenie zaskarżonego wyroku i uchylenie zaskarżonego aktu które przesłanki z art. 183 § 2 p.p.s.a. zachodzą? uchylenie zaskarżonego orzeczenia i odrzucenie skargi przystąpienie do rozpoznania skargi kasacyjnej na rozprawie rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie jaki wyrok został zaskarżony? zamknięcie rozprawy czy w sprawie zachodzi nieważność postępowania? uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania uchylenie zaskarżonego wyroku i rozpoznanie skargi tak nie z pkt 4-6 z pkt 1-3 uwzględniający skargę oddalający skargę tak nie

Krok: przystąpienie do rozpoznania skargi kasacyjnej na rozprawie

Przed rozprawą powinna odbyć się narada wstępna składu orzekającego w celu omówienia występujących w sprawie zagadnień (por. § 56 reg. NSA). Najczęściej ma to miejsce w dniu poprzedzającym rozprawę.

Po wywołaniu sprawy rozprawa rozpoczyna się od sprawozdania sędziego sprawozdawcy, który zwięźle przedstawia dotychczasowy stan sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem zarzutów podniesionych w skardze kasacyjnej, które zakreślają granice rozpoznania sprawy przez NSA. Inaczej niż w postępowaniu przed WSA, NSA, poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, jest związany granicami skargi kasacyjnej.

Krok: rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie

Po złożeniu sprawozdania przewodniczący udziela głosu stronom. Pierwsza zabiera głos strona wnosząca skargę kasacyjną, a w razie złożenia kliku skarg kasacyjnych, kolejność zabierania głosu przez wnoszących skargę kasacyjną ustala przewodniczący (por. § 62 ust. 1 reg. NSA). Wskazane jest, aby strony w swoich wystąpieniach odniosły się do tych kwestii, które sędzia sprawozdawca uzna za najistotniejsze albo wymagających stanowiska stron.

Nieobecność stron lub ich pełnomocników na rozprawie nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, a w razie ich nieobecności przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia ich wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy (por. art. 107, art. 108 p.p.s.a.).

Z przebiegu rozprawy protokolant, pod kierunkiem przewodniczącego, spisuje protokół. Protokół może podlegać sprostowaniu lub uzupełnieniu na żądanie strony (por. art. 100 § 1, art. 103 p.p.s.a.).

Skarga kasacyjna rozpoznawana jest na rozprawie w składzie trzech sędziów, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (por. art. 181 § 1 p.p.s.a.).