Goldiszewicz Agnieszka, Tworzenie spółki jawnej z wykorzystaniem wzorca umowy spółki

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 grudnia 2023 r.
Autorzy:

Tworzenie spółki jawnej z wykorzystaniem wzorca umowy spółki

Tworzenie spółki jawnej z wykorzystaniem wzorca umowy spółki

Tworzenie spółki jawnej z wykorzystaniem wzorca umowy spółki

Procedura ma na celu wskazanie zasad tworzenia spółki jawnej z wykorzystanie wzorca udostępnianego w systemie teleinformatycznym

Tworzenie spółki jawnej z wykorzystaniem wzorca umowy spółki sąd rejestrowy sąd rejestrowy termin na rozpoznanie wniosku konieczność złożenia nowego wniosku procedura usunięcia braków czy procedura doprowadziła do usunięcia braków? wydanie postanowienia czy sąd rejestrowy odmówił dokonania wpisu? badanie formularzowe badanie materialne wniosku otrzymanie wniosku brak wpisu do rejestru czy postanowienie zostało zaskarżone? dokonanie wpisu na podstawie postanowienia przekazanie danych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i Centralnego Rejestru Podmiotów-Krajowej Ewidencji Podatników oraz ministra właściwego do spraw informatyzacji zaskarżenie postanowienia wspólnicy wspólnicy opatrzenie formularza umowy podpisem elektronicznym zawarcie umowy spółki jawnej przy wykorzystaniu wzorca złożenie wniosku o wpis wypełnienie dodatkowych wzorców zaistnienie warunków do utworzenia spółki utworzenie konta w systemie teleinformatycznym i jego uwierzytelnienie wypełnienie formularza umowy spółki jawnej czy formularz wypełniono prawidłowo? umowa spółki nie została zawarta braki zostały usunięte nie zostały usunięte tak nie nie tak wniosek zawiera braki wniosek spełnia wymogi braki zostały usunięte nie zostały usunięte nie tak nie tak

Krok: zaistnienie warunków do utworzenia spółki

W wyniku nowelizacji kodeksu spółek handlowych z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 4) wykreowany został m.in.: nowy podtyp spółki jawnej, tj. spółka jawna tworzona z wykorzystaniem wzorca umowy tej spółki udostępnionego w systemie teleinformatycznym (zob. art. 23¹ k.s.h.).

Nowa procedura rejestracyjna (wiążąca się z wypełnieniem formularza rejestracyjnego oraz formularza umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i zgłoszeniem ich do rejestru) ma pozwolić na szybsze utworzenie spółki. W założeniu ustawodawcy rozpoznanie wniosku o wpis powinno nastąpić w ciągu 1 dnia od daty jego wpływu (art. 20a ust. 1 u.k.r.s.).

Skorzystanie ze wzorca umowy spółki jawnej może okazać się atrakcyjne w sytuacji, gdy przyszli wspólnicy spółki zechcą w sposób uproszczony i przyspieszony ją zarejestrować. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że w wariancie elektronicznego tworzenia spółki jawnej swoboda kształtowania treści umowy jest bardzo ograniczona.

Wspólnicy mogą modelować umowę spółki tylko w takim zakresie, w jakim umożliwia to udostępniony w systemie teleinformatycznym formularz. Jest to zatem dopuszczalne o tyle, o ile wzorzec umowy przewiduje możliwość wprowadzenia odpowiednich danych albo wybór odpowiednich wariantów poszczególnych postanowień umowy spółki.

Udostępniony w systemie teleinformatycznym wzorzec umowy spółki jawnej wymaga określenia elementów, takich jak: firma i siedziba spółki, przedmiot działalności, dane wspólników, w tym również reprezentujących spółkę, określenie wkładów, udziału w zyskach i stratach spółki - zob. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 stycznia 2015 r. w sprawie określenia wzorców dotyczących spółki jawnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz.963). Zakres minimalnej treści umowy spółki tworzonej z wykorzystaniem wzorca został więc szerzej określony niż w przypadku umowy spółki jawnej tworzonej w klasyczny sposób (por. art. 25 k.s.h.).

Podkreślić trzeba, że w przypadku zawarcia umowy spółki jawnej przy wykorzystaniu wzorca umowy wkład wspólnika może być wyłącznie pieniężny (art. 48 § 2¹ k.s.h.). Tym samym przepis ten modyfikuje zdolność wkładową w przypadku wykorzystania wzorca umowy przy tworzeniu spółki.

Krok: utworzenie konta w systemie teleinformatycznym i jego uwierzytelnienie

Utworzenie konta użytkownika w systemie teleinformatycznym, a następnie jego uwierzytelnienie jest warunkiem koniecznym do tego, by móc elektronicznie wypełnić formularz umowy spółki jawnej.