Ambroziewicz Maciej, Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autorzy:

Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Szkolenia wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pracownik pracownik instruktaż ogólny przystąpienie do szkolenia wstępnego bhp instruktaż stanowiskowy potwierdzenie odbycia szkolenia pracodawca pracodawca umieszczenie karty w aktach osobowych dopuszczenie pracownika do pracy skierowanie pracownika na szkolenie wstępne bhp zatrudnienie nowego pracownika

Krok: zatrudnienie nowego pracownika

W myśl art. 2 k.p., pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, jednakże obowiązek przeprowadzenia szkolenia z zakresu bhp nie musi ograniczać się do pracowników w rozumieniu przytoczonej powyżej definicji. Należy wskazać, że zgodnie z art. 304 § 1 k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą. Ponadto, zgodnie z art. 304 § 3 k.p., obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:

1) na innej podstawie niż stosunek pracy,

2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.

Nie tylko na pracodawcy ciążą obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zgodnie z art. 3041 k.p. obowiązki, o których mowa w art. 211 k.p. (podstawowe obowiązki pracownika - m.in. obowiązek poddawania się szkoleniom z zakresu bhp), w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę - ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowa zlecenia) w  zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą (kontrakt), w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.

Krok: skierowanie pracownika na szkolenie wstępne bhp

Pracodawca, zgodnie z art. 2373 § 2 k.p., jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.