Łyjak Grzegorz, Szkolenia bhp po zmianie stanowiska pracy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2019 r.
Autor:

Szkolenia bhp po zmianie stanowiska pracy

Szkolenia bhp po zmianie stanowiska pracy

Szkolenia bhp po zmianie stanowiska pracy

Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Wskazane obowiązki dotyczą zarówno pracowników, którzy dopiero rozpoczynają pracę w dany zakładzie pracy jak również tych, którzy zmieniają stanowisko pracy lub na ich stanowisku dokonywane są określone zmiany.

Szkolenia bhp po zmianie stanowiska pracy pracodawca pracodawca nie występują czynniki szkodliwe przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy czy występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne? opracowanie programu szkolenia przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego przekazanie karty szkolenia do akt osobowych tak nie

Krok: przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy

Za stan bhp w zakładzie pracy, a więc również za sposób dopuszczania pracowników do wykonywania pracy, odpowiada pracodawca, który musi mieć pewność, że pracownik posiada wymagane kwalifikacje, potrzebne umiejętności i niezbędną znajomość przepisów oraz zasad bhp, które pozwalają na powierzenie pracy na określonym stanowisku. Przejawem tego obowiązku jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Zgodnie z art. 2373 § 1 k.p. nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Wyjątek od tego obowiązku został wskazany w art. 2373 §  22 k.p., zgodnie z którym szkolenie okresowe nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka, o której mowa w art. 226 pkt 1 k.p., wynika, że jest to konieczne.

Uwaga!

Zmiana pracownikowi stanowiska pracy wymusza jednocześnie na pracodawcy obowiązek przeanalizowania potrzeby przeszkolenia pracownika w dziedzinie bhp.

Krok: czy występują czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne?

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

– pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,

pracownika przenoszonego na stanowisko, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,

– ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Uwaga!

Czynnik szkodliwy to czynnik, którego oddziaływanie na pracującego prowadzi lub może prowadzić do schorzenia. W zależności od poziomu oddziaływania lub innych warunków czynnik szkodliwy może stać się niebezpieczny. Natomiast czynnik uciążliwy, to czynnik, którego oddziaływanie na pracującego może spowodować złe samopoczucie lub nadmierne zmęczenie, który nie musi, ale może, prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka.

Ważne!

Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.