Skibińska Małgorzata, Szczególna ochrona stosunku pracy w związku z rodzicielstwem

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 26 kwietnia 2023 r.
Autor:

Szczególna ochrona stosunku pracy w związku z rodzicielstwem

Szczególna ochrona stosunku pracy w związku z rodzicielstwem

Szczególna ochrona stosunku pracy w związku z rodzicielstwem

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególne uprawnienia dla pracowników w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi. Korzystając z poszczególnych urlopów związanych z rodzicielstwem podlegają szczególnej ochronie w ich trakcie, jak i od momentu złożenia wniosku. Ponadto bez ich zgody nie mogą być zatrudnieni w godzinach nadliczbowych, czy wysłani w podróż służbową. Pracodawca ma również ograniczone możliwości rozwiązania umów o pracę z tą grupą pracowników.

Szczególna ochrona stosunku pracy w związku z rodzicielstwem Rodzic dziecka Rodzic dziecka Z ochrony korzysta ojciec dziecka Brak możliwości dopuszczenia do pracy po zakończeniu korzystania z urlopów zwiazanych z rodzicielstwem Pracownik korzysta z ochrony związanej z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego Pracownik korzysta z ochrony związanej z korzystaniem z urlopu ojcowskiego Dopuszczenie do pracy po zakończeniu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem Korzystanie z urlopu związanego z rodzicielstwem Czy pracownik korzysta z ochrony stosunku pracy związanej z urlopem macierzyńskim? Pracownik korzysta z ochrony stosunku pracy związanej z urlopem macierzyńskim Czy pracownik - rodzic dziecka został dopuszczony do świadczenia pracy Czy z ochrony stosunku pracy korzysta matka dziecka? Z ochrony korzysta matka dziecka tak nie nie tak nie tak nie

Krok: Korzystanie z urlopu związanego z rodzicielstwem

Rodzice dziecka mają prawo do korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.

Krok: Czy pracownik korzysta z ochrony stosunku pracy związanej z urlopem macierzyńskim?

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części - do dnia zakończenia tego urlopu może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ważne!

Udowodnienie istnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jak i przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy spoczywa na pracodawcy.