Balicka Patrycja, Szacowanie podstawy opodatkowania w VAT

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 kwietnia 2014 r. do: 31 grudnia 2018 r.
Autorzy:

Szacowanie podstawy opodatkowania w VAT

Szacowanie podstawy opodatkowania w VAT

Szacowanie podstawy opodatkowania w VAT

Procedura przedstawia zagadnienie cen transferowych w kontekście podatku od towarów i usług. Wyjaśnia, w jakim zakresie zależności pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w transakcji, mają wpływ na ustalenie ceny.

Szacowanie podstawy opodatkowania w VAT podatnik podatnik stosowanie ceny transakcyjnej wartość obrotu ustalona przez organ podatkowy stosowanie ceny ustalonej na zasadach ogólnych czy pomiędzy nabywcą a dostawcą istnieją powiązania? czy wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca nie dysponuje pełnym prawem do odliczenia podatku naliczonego? czy wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a dostawca nie dysponuje pełnym prawem do odliczenia podatku naliczonego, a dostawa jest zwolniona od podatku? czy wynagrodzenie jest wyższe od wartości rynkowej, a dostawca nie dysponuje pełnym prawem do odliczenia podatku naliczonego? czy odnośnie transakcji organ podatkowy wydał decyzję? tak nie nie tak nie tak nie tak tak nie

Krok: czy pomiędzy nabywcą a dostawcą istnieją powiązania?

Związek istnieje, gdy pomiędzy kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym lub ze stosunku pracy. Związek taki istnieje także, gdy ktokolwiek z wymienionych osób w zdaniu poprzednim łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów.

Powiązania rodzinne oznaczają małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia.

Powiązania kapitałowe mają miejsce w sytuacji, kiedy jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem.

Krok: czy wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca nie dysponuje pełnym prawem do odliczenia podatku naliczonego?

Koniecznym warunkiem do zbadania konieczności ustalenia ceny w inny sposób jak tylko umowa pomiędzy stronami jest odpowiedź na pytanie, czy ustalone pomiędzy stronami wynagrodzenie jest niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma, zgodnie z art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?