Kidyba Andrzej, Stosowanie klauzuli zachowania w interesie grupy spółek (prawo holdingowe)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 13 października 2022 r.
Autorzy:

Stosowanie klauzuli zachowania w interesie grupy spółek (prawo holdingowe)

Stosowanie klauzuli zachowania w interesie grupy spółek (prawo holdingowe)

Stosowanie klauzuli zachowania w interesie grupy spółek (prawo holdingowe)

Stosowanie klauzuli zachowania w interesie grupy spółek (prawo holdingowe) grupa spółek członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurent, likwidator spółki grupa spółek członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurent, likwidator spółki czy zachowanie to było skutkiem wykonania wiążącego polecenia? czy spółka uczestnicząca w grupie spółek jest spółką dominującą? odpowiedzialność za działanie albo zaniechanie zwolnienie z odpowiedzialności za działania i zaniechania działanie lub zaniechanie członka władz spółki czy działania albo zaniechania dopuścił się prokurent? czy spółka należy do grupy spółek? czy spółka ujawniła uczestnictwo w grupie spółek? czy zachowanie ww. osób było w interesie grupy spółek? czy interes grupy spółek był określony? tak nie tak nie nie tak tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: działanie lub zaniechanie członka władz spółki

Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, prokurent oraz likwidator spółki uczestniczącej w grupie spółek może powoływać się na działanie lub zaniechanie w określonym interesie grupy spółek. Powyższe wymaga bądź podjęcia określonych działań przez ww. osoby, bądź też ich zaniechania, mimo możności ich powzięcia. Interes grupy spółek oznacza wspólny cel spółek uczestniczących w danej grupie spółek, do którego spółki te zobowiązują się dążyć poprzez uchwalenie oraz stosowanie wspólnej strategii.

Krok: czy spółka należy do grupy spółek?

Omawiana instytucja prawa holdingowego dedykowana jest członkom organów, prokurentom i likwidatorom spółek uczestniczących w grupie spółek. Definicję grupy spółek zawiera art. 4 § 1 pkt 51 k.s.h. Jest nią szczególna forma grupy kapitałowej składającej się ze spółki dominującej oraz spółki, bądź spółek zależnych. Cechą charakterystyczną tej struktury spółek kapitałowych jest określenie wspólnej strategii zmierzającej do realizacji wspólnego interesu grupy spółek. Wspólna strategia oraz cel grupy spółek określone są w uchwale o przystąpieniu do grupy spółek podejmowanej przez każdą ze spółek kapitałowych w niej uczestniczącej.