Krywan Tomasz, Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.
Autorzy:

Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania

Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania

Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania

Procedura pozwala ustalić czy wartość danej sprzedaży należy uwzględnić przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania.

Sprzedaż uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania podatnik podatnik wartość sprzedaży należy uwzględnić przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania wartości sprzedaży nie należy uwzględniać przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania dokonał sprzedaży czy sprzedaż została dokonana dla osoby prywatnej? czy sprzedażą jest dostawa nieruchomości? czy sprzedażą jest dostawa towarów lub świadczeniem usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji? czy czynność została w całości udokumentowana fakturą? tak nie tak nie tak nie nie tak

Krok: podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania dokonał sprzedaży

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - dalej u.p.t.u., podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nie każda jednak sprzedaż na rzecz osoby prywatnej musi zostać zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Istnieją bowiem zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które w 2024 r. określa rozporządzenie Ministra Finansów z 24.11.2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2605) – dalej r.z.e.

Przepisy r.z.e określają m.in. tzw. zwolnienia podmiotowe, tj. zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które obejmują całą sprzedaż podlegającą obowiązkowi ewidencjonowania występującą u korzystającego z nich podatnika - zob. procedury:

– Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących ze względu na wysokość obrotu oraz

– Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących ze względu na udział sprzedaży zwolnionej przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania.

Przy ustalaniu prawa do tych zwolnień nie uwzględnia się jednak najczęściej całej sprzedaży podatników.

Krok: czy sprzedaż została dokonana dla osoby prywatnej?

Przy ustalaniu prawa do zwolnień podmiotowych z obowiązku ewidencjonowania uwzględnia się wyłącznie wartość sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania, a więc wartość sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Wartości sprzedaży dokonywanej na rzecz innych podmiotów nie uwzględnia się przy ustalaniu prawa do tych zwolnień.