Przybysz Piotr, Sprzeciw w sprawie danych w Rejestrze Należności Publicznoprawnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 listopada 2023 r.
Autor:

Sprzeciw w sprawie danych w Rejestrze Należności Publicznoprawnych

Sprzeciw w sprawie danych w Rejestrze Należności Publicznoprawnych

Zobowiązanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu w sprawie zagrożenia ujawnieniem w Rejestrze Należności Publicznoprawnych, jak również sprzeciwu w sprawie ujawnienia danych w Rejestrze. Prawo do zgłoszenia sprzeciwu trwa do dnia, w którym dane znajdują się w Rejestrze. Sprzeciw jest zgłaszany do wierzyciela. Wierzyciel w przypadku uwzględnienia sprzeciwu stosownie do okoliczności odstępuje od wprowadzenia danych do rejestru albo wykreśla z Rejestru dane w odpowiednim zakresie.

Sprzeciw można wnosić wielokrotnie. Nie jest dopuszczalne wniesienie sprzeciwu opartego na okoliczności, na której został oparty wcześniej wniesiony zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej (por. art. 18i § 8 u.p.e.a.).

Sprzeciw w sprawie danych w Rejestrze Należności Publicznoprawnych wierzyciel wierzyciel sprawdzenie wymagań formalnych otrzymanie sprzeciwu postanowienie o umorzeniu postępowania czy postępowanie w sprawie sprzeciwu jest bezprzedmiotowe? rozpatrzenie sprzeciwu badanie dopuszczalności sprzeciwu postanowienie o odmowie uwzględnienia sprzeciwu wprowadzenie zmian w rejestrze postanowienie o niedopuszczalności sprzeciwu zobowiązany zobowiązany możliwe reakcje niepodejmowanie dalszych działań podjęcie decyzji co do dalszego postępowania oczekiwanie na postanowienie wierzyciela w sprawie sprzeciwu wniesienie sprzeciwu powzięcie wiadomości o wprowadzeniu danych zobowiązanego do systemu teleinformatycznego wniesienie zażalenia otrzymanie powiadomienia o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze niepodejmowanie dalszych działań tak nie odmowa uwzględnienie niedopuszczalny dopuszczalny

Krok: otrzymanie powiadomienia o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze

Zobowiązany otrzymał zawiadomienie o zagrożeniu ujawnieniem w Rejestrze Należności Publicznoprawnych informacji o ciążących na zobowiązanym należnościach pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej. Od tego dnia zobowiązany jest uprawniony do wniesienia sprzeciwu w sprawie zagrożenia ujawnieniem w rejestrze (art. 18i § 3 u.p.e.a.). Prawo do wniesienia sprzeciwu trwa do dnia, do którego te dane znajdują się w rejestrze.

Zawiadomienie o zagrożeniu ujawnieniem w rejestrze jest doręczane zobowiązanemu przez wierzyciela na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego (patrz Sposoby doręczenia pisma w postępowaniu administracyjnym).

Krok: powzięcie wiadomości o wprowadzeniu danych zobowiązanego do systemu teleinformatycznego

Zobowiązany powziął wiadomość o wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony Rejestr Należności Publicznoprawnych, informacji o ciążących na zobowiązanym należnościach pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej. Od tego dnia zobowiązany jest uprawniony do wniesienia sprzeciwu w sprawie wprowadzenia danych dotyczących zobowiązanego, o których mowa w art. 18b § 2 u.p.e.a., do systemu teleinformatycznego, w którym jest prowadzony rejestr (art. 18i § 3 u.p.e.a.). Prawo do wniesienia sprzeciwu trwa do dnia, do którego te dane znajdują się w rejestrze.