Przybysz Piotr, Sprzeciw przysługujący małżonkowi zobowiązanego w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Sprzeciw przysługujący małżonkowi zobowiązanego w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem

Sprzeciw przysługujący małżonkowi zobowiązanego w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem

Sprzeciw przysługujący małżonkowi zobowiązanego w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem

Małżonkowi zobowiązanego przysługuje prawo sprzeciwu w prawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym.

Tytuł wykonawczy zawiera pouczenie zobowiązanego o przysługującym jego małżonkowi prawie do wniesienia sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym (art. 27 § 1 pkt 9a u.p.e.a.). Ustawa nie przewiduje odrębnego pouczenia małżonka zobowiązanego o przysługującym mu prawie wniesienia sprzeciwu.

Sprzeciw stanowi środek obrony małżonka zobowiązanego przed prowadzoną przeciwko niemu egzekucją administracyjną z majątku wspólnego. Jest on wnoszony do wierzyciela za pośrednictwem organu egzekucyjnego.

Podstawą sprzeciwu mogą być wyłącznie następujące okoliczności, wskazane w wyczerpujący sposób w art. 27f § 1 zdanie drugie u.p.e.a.: ograniczenie, zniesienie, wyłączenie lub ustanie odpowiedzialności całością albo częścią majątku wspólnego.

Sprzeciw może być wniesiony nie tylko w początkowej fazie egzekucji, ale również w toku całego postępowania egzekucyjnego, z zastrzeżeniem, że sprzeciw w przypadku egzekucji z nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego może być wniesiony nie później niż w terminie 14 dni od dnia doręczenia małżonkowi zobowiązanego wezwania do zapłaty pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości zgodnie z art. 110c § 2a (art. 27f § 2 u.p.e.a.).

Skutkiem wniesienia sprzeciwu jest wstrzymanie realizacji zajęcia egzekucyjnego do czasu zawiadomienia organu egzekucyjnego przez wierzyciela o sposobie i dacie ostatecznego rozpatrzenia tego sprzeciwu, co oznacza, że zajęta rzecz wchodząca w skład majątku wspólnego nie może być do tego momentu sprzedana, a prawo majątkowe wchodzące w skład tego majątku wykonywane (art. 27g § 2 u.p.e.a.).

Krok: wniesienie sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym

Tytuł wykonawczy zawiera pouczenie zobowiązanego o przysługującym jego małżonkowi prawie do wniesienia sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym (art. 27 § 1 pkt 9a u.p.e.a.).

Małżonek zobowiązanego wnosi sprzeciw w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym do wierzyciela, za pośrednictwem organu egzekucyjnego. Sprzeciw musi określać istotę i zakres żądania oraz dowody uzasadniające to żądanie (art. 27f § 1 u.p.e.a.) Wobec braku w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji unormowań dotyczących formy sprzeciwu należy przyjąć, że sprzeciw może być wniesiony w sposób określony w art. 63 k.p.a.

Sprzeciw przysługujący małżonkowi zobowiązanego w sytuacji, gdy organ egzekucyjny nie jest równocześnie wierzycielem zobowiązany zobowiązany odebranie zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu odebranie postanowienia wierzyciela w sprawie sprzeciwu wierzyciel wierzyciel czynności wyjaśniające pozostawienie sprzeciwu bez rozpoznania postanowienie w sprawie sprzeciwu zawiadomienie zobowiązanego o wniesieniu sprzeciwu czy jest to kolejny sprzeciw małżonka? sprawdzenie wymogów formalnych otrzymanie sprzeciwu organ egzekucyjny organ egzekucyjny możliwy dalszy tok postępowania czy sprzeciw wniesiono w terminie? oczekiwanie na wynik postępowania wierzyciela w sprawie sprzeciwu stwierdzenie uchybienia terminu do wniesienia sprzeciwu ocena prawnego charakteru wniesionego podania i rozstrzygnięcie co do dalszego toku sprawy kontynuowanie postępowania egzekucyjnego uchylenie czynności egzekucyjnej lub usunięcie jej wad rozstrzygnięcie co do dalszego toku sprawy czy sprzeciw wniósł małżonek zobowiązanego? otrzymanie sprzeciwu czy podanie należy uznać za środek prawny inny niż sprzeciw? przekazanie sprzeciwu wierzycielowi małżonek zobowiązanego małżonek zobowiązanego wniesienie sprzeciwu w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym odebranie postanowienia wierzyciela w sprawie sprzeciwu sprzeciw zasadny sprzeciw oddalony nie tak tak nie tak nie tak nie nie spełnia spełnia

Krok: otrzymanie sprzeciwu

Sprzeciw małżonka zobowiązanego w sprawie odpowiedzialności majątkiem wspólnym jest wnoszony do wierzyciela za pośrednictwem organu egzekucyjnego. Organ egzekucyjny dokonuje w ograniczonym zakresie kontroli dopuszczalności sprzeciwu.