Milczarek Kamila, Sprostowanie świadectwa pracy na drodze sądowej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 września 2019 r.
Autorzy:

Sprostowanie świadectwa pracy na drodze sądowej

Sprostowanie świadectwa pracy na drodze sądowej

Sprostowanie świadectwa pracy na drodze sądowej

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy. W tym zakresie istotne jest dotrzymanie 14 - dniowego terminu na wniesienie sprawy do sądu od otrzymania odmownej odpowiedzi pracodawcy lub upłynięcia 7- dniowego terminu do udzielenia tej odpowiedzi.

Sprostowanie świadectwa pracy na drodze sądowej pracodawca pracodawca podjęcie decyzji otrzymanie wniosku (!) uwzględnienie  żądania nowe świadectwo pracy (!) decyzja  odmowna nowe świadectwo pracy wydanie nowego świadectwa pracy sąd pracy sąd pracy odmowa uwzględnienia żądania doręczenie pozwu rozstrzygnięcie sądu pracy pracownik pracownik brak nowego świadectwa pracy wysłanie wniosku upłynięcie terminu otrzymanie informacji o odmowie uwzględnienia żądania odmowa sprostowania brak odpowiedzi pracodawcy (!) pozew do sądu  pracy uwzględnienie wniosku odrzucenie wniosku wniosek o sprostowanie orzeczenie sądu pracy 7 dni 7 dni uwzględnienie żądania

Krok: odmowa sprostowania

Jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika i w konsekwencji odmówi wydania nowego świadectwa pracy, to ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie pracownika - w postaci papierowej lub elektronicznej w ciągu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku.

Krok: brak odpowiedzi pracodawcy

Choć kodeks pracy o tym nie mówi, to jednak gdy pracodawca w ogóle nie odpowie podwładnemu na jego żądanie, 14 -dniowy termin do wystąpienia do sądu o sprostowanie świadectwa należy liczyć po upływie 7 dnia od tego, w którym pracownik zwrócił się o to do pracodawcy. Taka zasada nie ma charakteru normatywnego, ale nie można tolerować sytuacji, gdy pracodawca poprzez swoją bezczynność będzie blokował pracownikowi drogę sądową. Z drugiej strony nie można też przyjąć, że w takim wypadku pracownik nie będzie związany żadnym terminem do wniesienia powództwa. To podważałoby bowiem zasadę pewności obrotu prawnego. Z racjonalnego punktu widzenia należy zatem zwłokę pracodawcy w udzieleniu odpowiedzi na wniosek traktować jak odmowę sprostowania.