Janiszowski-Downarowicz Rafał, Sporządzanie przez sąd wojskowy pierwszej instancji uzasadnienia wyroku z urzędu i na wniosek stron

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 4 kwietnia 2016 r.
Autorzy:

Sporządzanie przez sąd wojskowy pierwszej instancji uzasadnienia wyroku z urzędu i na wniosek stron

Sporządzanie przez sąd wojskowy pierwszej instancji uzasadnienia wyroku z urzędu i na wniosek stron

Sporządzanie przez sąd wojskowy pierwszej instancji uzasadnienia wyroku z urzędu i na wniosek stron

Od 4 kwietnia 2016 r. zgodnie z art. 657 § 4 k.p.k. ilekroć kodeks postępowania karnego mówi o prokuratorze wojskowym, należy przez to rozumieć prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury wykonującego czynności w komórce organizacyjnej do spraw wojskowych.

Sporządzanie przez sąd wojskowy pierwszej instancji uzasadnienia wyroku z urzędu i na wniosek stron sąd sąd doręczenie wyroku stronie czy wyrok wydany był w trybie art. 335 k.p.k. lub art. 387 k.p.k.? czy został złożony wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem? czy został złożony wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem? ogłoszenie wyroku przez sąd wojskowy pierwszej instancji sporządzenie uzasadnienia wyroku z urzędu sporządzenie uzasadnienia wyroku brak pisemnego uzasadnienia prawomocność wyroku nie tak tak nie nie tak

Krok: ogłoszenie wyroku przez sąd wojskowy pierwszej instancji

Ogłoszenie wyroku przez sąd wojskowy pierwszej instancji jest czynnością kończącą postępowanie sądowe. Do czynności tej stosuje się „powszechne” przepisy k.p.k. i jest ona poprzedzona naradą (zob. uwagi do art. 408 k.p.k.), sporządzeniem orzeczenia na piśmie (zob. uwagi do art. 412 k.p.k.) oraz jego podpisaniem przez skład orzekający (zob. uwagi do art. 113 k.p.k.). Wyrok jest ogłaszany przez przewodniczącego niezwłocznie po jego podpisaniu, chyba że z przyczyn wskazanych w ustawie odroczono ogłoszenie wyroku na czas określony (zob. uwagi do art. 411 k.p.k.), natomiast bezwzględny obowiązek ustnego podania najważniejszych motywów orzeczenia spoczywa na jednym z członków składu orzekającego, którym najczęściej jest sędzia sprawozdawca - w przypadku składów wieloosobowych, zaś w przypadku składu jednoosobowego będzie to oczywiście przewodniczący (zob. uwagi do art. 418 k.p.k.).

Krok: czy wyrok wydany był w trybie art. 335 k.p.k. lub art. 387 k.p.k.?

Prokurator wojskowy może zamieścić w akcie oskarżenia wniosek o wymierzenie kary i środków karnych uzgodnionych z oskarżonym w trakcie postępowania przygotowawczego. Sąd wojskowy uwzględniając ten wniosek skazuje oskarżonego wyrokiem na posiedzeniu (zob. uwagi do art. 343 k.p.k.). Oskarżony może również złożyć na rozprawie wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Sąd uwzględniając wniosek skazuje go wyrokiem nie przeprowadzając rozprawy w całości (zob. uwagi do art. 387 k.p.k.). Do złożenia tych wniosków i dalszego procedowania przed sądem wojskowym w trybie konsensualnym stosuje się przepisy "powszechne” zgodnie z treścią art. 646 zdanie drugie k.p.k.