Krywan Tomasz, Solidarna odpowiedzialność pełnomocnika podatnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Solidarna odpowiedzialność pełnomocnika podatnika

Solidarna odpowiedzialność pełnomocnika podatnika

Solidarna odpowiedzialność pełnomocnika podatnika

Procedura pozwala ustalić, czy pełnomocnik podatnika może solidarnie odpowiadać za zaległości podatnika w VAT.

Solidarna odpowiedzialność pełnomocnika podatnika pełnomocnik podatnika pełnomocnik podatnika pełnomocnik podatnika może zostać pociągnięty do odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatnika VAT pełnomocnik podatnika nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatnika VAT dany podmiot jest pełnomocnikiem podatnika VAT, u którego wystąpiła zaległość podatkowa czy podmiot złożył jako pełnomocnik zgłoszenie rejestracyjne podatnika VAT? czy powstanie zaległości podatkowych wiązało się z uczestnictwem podatnika w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej? tak nie tak nie

Krok: dany podmiot jest pełnomocnikiem podatnika VAT, u którego wystąpiła zaległość podatkowa

Od 1 stycznia 2017 r. za zaległości podatników w podatku od towarów i usług mogą niekiedy odpowiadać ich pełnomocnicy. Wynika to z dodanych przepisów art. 96 ust. 4b i 4c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.

Krok: czy podmiot złożył jako pełnomocnik zgłoszenie rejestracyjne podatnika VAT?

Pełnomocnicy podatników VAT mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej jedynie wtedy, gdy złożyli w imieniu podatników VAT zgłoszenie rejestracyjne (zob. art. 96 ust. 4b u.p.t.u.). Pełnomocnicy podatników VAT, którzy nie złożyli w ich imieniu takiego zgłoszenia, nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej za zaległości tych podatników w VAT.