Piaskowska Olga Maria, Skierowanie uczestników do mediacji w postępowaniu nieprocesowym w sprawach rodzinnych oraz sprawach opiekuńczych
Skierowanie uczestników do mediacji w postępowaniu nieprocesowym w sprawach rodzinnych oraz sprawach opiekuńczych
Skierowanie uczestników do mediacji w postępowaniu nieprocesowym w sprawach rodzinnych oraz sprawach opiekuńczych
Skierowanie uczestników do mediacji w postępowaniu nieprocesowym w sprawach rodzinnych oraz sprawach opiekuńczych
Mediacja może zostać przeprowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody (art. 10 k.p.c.). Z kolei w myśl art. 5702 zdanie pierwsze k.p.c. w sprawie, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd może skierować uczestników do mediacji. Przedmiotem mediacji może być także określenie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.
W doktrynie wskazuje się, że w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, dopuszczalne jest zawarcie ugody, a zatem i skierowanie uczestników do mediacji, przede wszystkim w sprawach:
1) dotyczących rozstrzygnięcia o istotnych sprawach rodziny wobec braku porozumienia się małżonków (art. 24 k.r.o.);
2) dotyczących nakazania, by wynagrodzenie za pracę lub inne należności małżonka, który nie przyczynia się do zaspokojenia potrzeb rodziny, były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka (art. 28 § 1 k.r.o.);
3) dotyczących rozstrzygnięcia o wyłączeniu odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego z małżonków w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny (art. 30 k.r.o.);
4) dotyczących udzielenia zezwolenia na dokonanie czynności, do której wymagana jest zgoda drugiego małżonka (art. 39 k.r.o.);
5) o uregulowanie osobistych kontaktów z małoletnim dzieckiem (por. uchwała SN z dnia 21 października 2005 r., III CZP 75/05, OSNC 2006, nr 9, poz. 142).
Krok: skierowanie stron do mediacji i zawiadomienie mediatora
Uczestnicy postępowania mogą uzgodnić osobę mediatora (art. 1832 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.). Jeżeli natomiast nie uzgodnili oni osoby mediatora, sąd kieruje ich do mediacji prowadzonej przez mediatora, o którym mowa w art. 436 § 4 k.p.c., tj. do stałego mediatora posiadającego wiedzę teoretyczną, w szczególności posiadającego wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, socjologii lub prawa oraz umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych.
Krok: zgoda na mediację
Z uwagi na fakt, że mediacja stanowi próbę ugodowego rozwiązania sporu stron przy pomocy bezstronnego mediatora, uczestnicy postępowania muszą wyrazić zgodę na wzięcie w niej udziału.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną, podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.