Krajnik Szymon, Skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2015 r.
Autorzy:

Skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego

Skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego

Skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego

Skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego sąd prezes sądu przewodniczący składu orzekającego skład orzekający sąd prezes sądu przewodniczący składu orzekającego skład orzekający nadanie aktowi oskarżenia dalszego biegu czy zachodzi potrzeba rozważenia możliwości przekazania sprawy do postępowania mediacyjnego? skierowanie sprawy na rozprawę czy skierować sprawę do postępowania mediacyjnego? wydanie postanowienia o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego czy jest zgoda pokrzywdzonego i oskarżonego? posiedzenie tak nie tak nie tak nie

Krok: nadanie aktowi oskarżenia dalszego biegu

Decyzje procesowe zastrzeżone dla prezesa sądu może podejmować także przewodniczący wydziału lub upoważniony sędzia (art. 93 § 2 k.p.k.).

Krok: czy zachodzi potrzeba rozważenia możliwości przekazania sprawy do postępowania mediacyjnego?

Potrzeba taka najczęściej wiąże się z dostrzeżeniem możliwości warunkowego umorzenia postępowania lub skazania bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli na etapie postępowania przygotowawczego nie przeprowadzono mediacji.

Pozytywny wynik przeprowadzonej mediacji jest uwzględniany przez sąd przy wymiarze kary (zob. art. 53 § 3 k.k.). Pojednanie się ze sprawcą, które może nastąpić w drodze mediacji, stanowi jedną z przesłanek nadzwyczajnego złagodzenia kary (zob. art. 60 § 2 pkt 1 k.k.).

W trybie prywatno-skargowym skierowanie sprawy do postępowania mediacyjnego może nastąpić jedynie na posiedzeniu pojednawczym (zob. art. 489 § 1 i 2 k.p.k.).

Strona, jej obrońca lub pełnomocnik może złożyć wniosek o podjęcie czynności z urzędu na podstawie art. 9 § 2 k.p.k.; wniosek ten nie jest dla prezesa sądu, jednakże ma on obowiązek go rozważyć; w przypadku podjęcia pozytywnej decyzji konieczne jest ustalenie, czy druga strona wyraża zgodę na postępowanie mediacyjne; naturalnie ustalenie to nie jest konieczne, jeżeli wniosek pochodzi jednocześnie od pokrzywdzonego i oskarżonego.

Wniosek można złożyć w każdym czasie, także do sądu rozpoznającego sprawę, aż do zakończenia przewodu sądowego.