Dauter Bogusław, Rozpoznanie zażalenia przez NSA

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autorzy:

Rozpoznanie zażalenia przez NSA

Rozpoznanie zażalenia przez NSA

Rozpoznanie zażalenia przez NSA

Zażalenie jest środkiem dewolutywnym, tj. co do zasady rozpoznaje je NSA. Postępowanie zażaleniowe toczy się jednak w dwóch fazach: wstępnej i rozpoznania zażalenia (por. A. Wróbel (w:) Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne, K. Chorąży, W. Taras, A. Wróbel, Kraków 2003, s. 337 i n.). Faza wstępna postępowania zażaleniowego zaczyna się przed WSA, który bada dopuszczalność zażalenia na zasadach określonych w art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. Jeśli nie zakończy się ona na tym etapie (odrzuceniem zażalenia, jego uwzględnieniem w trybie autokontroli albo umorzeniem postępowania zażaleniowego), jest kontynuowana przed NSA, który bada dopuszczalność zażalenia (art. 180 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.) i orzeka na zasadach określonych w art. 197 p.p.s.a. Przedmiotowa procedura przedstawia drugi etap postępowania zażaleniowego, toczący się przed NSA.

Krok: przedstawienie akt sprawy NSA

Wraz z przedstawieniem akt sprawy NSA rozpoczyna się drugi (właściwy) etap rozpoznania zażalenia, który ma miejsce w postępowaniu przed NSA.

Krok: otrzymanie zażalenia

1. Przewodniczący wydziału w NSA przekazuje zażalenie prezesowi izby w razie powzięcia wątpliwości co do właściwości izby. W przypadku gdy prezes izby uzna, że sprawa nie należy do właściwości izby, przekazuje sprawę do właściwej izby. Prezes izby, której sprawa została przekazana, może zwrócić się do prezesa sądu o wskazanie właściwej izby (§ 48 ust. 2 reg. NSA).

2. Zażalenia powinny być rozpoznawane według kolejności ich wpływu do sądu. W uzasadnionych przypadkach prezes izby może zarządzić rozpoznanie sprawy lub określonych spraw poza kolejnością (§ 49 reg. NSA).

Rozpoznanie zażalenia przez NSA strona (uczestnik postępowania) strona (uczestnik postępowania) odebranie pisma NSA przewodniczący skład orzekający NSA przewodniczący skład orzekający otrzymanie zażalenia badanie warunków formalnych zażalenia badanie dopuszczalności zażalenia czy cofnięto zażalenie lub postępowanie stało się z innych przyczyn bezprzedmiotowe? czy do NSA wpłynęły kolejne pisma procesowe doręczenie odpisu pisma stronie lub innym uczestnikom oddalenie zażalenia uwzględnienie zażalenia zwrot zażalenia do WSA odrzucenie zażalenia umorzenie postępowania rozpoznanie zażalenia WSA przewodniczący WSA przewodniczący otrzymanie zażalenia przedstawienie akt sprawy NSA spełnia nie spełnia dopuszczalne niedopuszczalne tak nie tak nie zasadne niezasadne