Musiał Krzysztof J., Rozpoznanie sprawy przy ponownym orzekaniu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 sierpnia 2015 r.
Autor:

Rozpoznanie sprawy przy ponownym orzekaniu

Rozpoznanie sprawy przy ponownym orzekaniu

Rozpoznanie sprawy przy ponownym orzekaniu

Procedura zakreśla zakres swobody orzekania przez sąd I instancji w przypadku uchylenia przez NSA orzeczenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Rozpoznanie sprawy przy ponownym orzekaniu WSA WSA WSA wydaje wyrok zgodny z poglądem prawnym zaprezentowanym przez NSA (!) WSA wydaje wyrok  w oparciu o nowe  okoliczności  zaistniałe w sprawie WSA wydaje wyrok w oparciu o zmianę stanu prawnego WSA wydaje wyrok w oparciu o zapadłą uchwałę NSA WSA orzeka w sprawie biorąc pod uwagę, czy zaistniały nowe okoliczności faktyczne, zmienił się stan prawny bądź podjęto uchwałę NSA w poszerzonym składzie NSA NSA wyrok NSA uchylający zaskarżony wyrok WSA NSA orzeka w sprawie NSA orzeka co do meritum, uchylając akt administracyjny lub uznając skargę do WSA za zasadną NSA, orzekając o uchyleniu wyroku WSA, przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania brak okoliczności nowe okoliczności zmiana stanu praw uchwała NSA

Krok: wyrok NSA uchylający zaskarżony wyrok WSA

Naczelny Sąd Administracyjny, stwierdzając, że wyrok WSA jest obarczony wadami prawnymi z art. 174 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.) – dalej p.p.s.a. (czyli wadami stanowiącymi przesłankę do złożenia skargi kasacyjnej) uchyla, w myśl art. 185 p.p.s.a., skarżony wyrok.

Krok: NSA orzeka w sprawie

Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając wyrok WSA, może wybrać, w zależności od stanu sprawy, dwa różne sposoby zakończenia sprawy.

Pierwszy - Naczelny Sąd Administracyjny ma obowiązek rozpoznania skargi, jeżeli uzna, że istota sprawy jest dostatecznie wyjaśniona. Sytuacja taka ma miejsce, gdy „na podstawie zgromadzonego w aktach sprawy materiału dowodowego Naczelny Sąd Administracyjny będzie mógł jednoznacznie ocenić, czy zaskarżony akt albo czynność (bezczynność, przewlekłe prowadzenie postępowania) są zgodne z prawem".

Drugi - co do zasady częstszy przypadek - uchylić wyrok WSA, wskazując, jakie były przyczyny jego uchylenia (w uzasadnieniu) oraz wyrażając jednocześnie poglądy prawne co do stosowanych w niniejszej sprawie przepisów prawa.