Bełczącki Robert Marek, Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji skargi na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji skargi na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego

Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji skargi na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego

Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji skargi na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego

Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji wniosku o wpis do księgi wieczystej na skutek skargi na wpis dokonany przez referendarza sądowego przebiega podobnie, jak rozpoznanie wniosku o wpis przez referendarza sądowego, stąd wystarczające jest odesłanie do komentarzy zawartych w schemacie: Rozpoznanie wniosku o wpis do księgi wieczystej przez referendarza sądowego, z uwzględnieniem poniższych uwag dotyczących orzeczeń wydawanych przez sąd pierwszej instancji i kończących postępowanie wieczystoksięgowe na skutek skargi na wpis referendarza.

Rozpoznanie przez sąd pierwszej instancji skargi na wpis w księdze wieczystej dokonany przez referendarza sądowego sąd pierwszej instancji skład orzekający sąd pierwszej instancji skład orzekający ustalenie stanu rzeczy z chwili złożenia wniosku o wpis uchylenie zaskarżonego wpisu i dokonanie nowego wpisu czy treść wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej pozwalała na dokonanie innego wpisu, niż zaskarżony? utrzymanie w mocy zaskarżonego wpisu czy treść wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej pozwalała na dokonanie zaskarżonego wpisu? uchylenie zaskarżonego wpisu i oddalenie wniosku czy zachodzą podstawy do odrzucenia wniosku? uchylenie zaskarżonego wpisu i odrzucenie wniosku czy zachodzą podstawy do umorzenia postępowania w sprawie? uchylenie zaskarżonego wpisu i umorzenie postępowania w sprawie przystąpienie do rozpoznania sprawy czy skarga jest dopuszczalna? odrzucenie skargi czy zachodzą podstawy do umorzenia postępowania ze skargi? umorzenie postępowania ze skargi tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie

Krok: czy skarga jest dopuszczalna?

Przystępując do rozpoznania wniosku na skutek skargi na wpis dokonany przez referendarza sądowego skład orzekający sądu pierwszej instancji ponownie bada, czy wniesiona skarga jest dopuszczalna, nie będąc związany uprzednią oceną przewodniczącego w tym przedmiocie.

Jeśli chodzi o badanie dopuszczalności skargi - por. Wniesienie skargi na wpis w księdze wieczystej albo inne orzeczenie referendarza sądowego w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Krok: odrzucenie skargi

Na postanowienie odrzucające skargę skarżącemu przysługuje zażalenie na podstawie art. 394 § 1 pkt 12 w zw. z art. 13 § 2 i art. 518 zd. drugie k.p.c.

W sprawie wieczystoksięgowej rozpoznawanej na posiedzeniu niejawnym uzasadnienie postanowienia sądu pierwszej instancji sporządzane jest z urzędu i odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręcza się z urzędu wnioskodawcy i uczestnikom (art. 517 w zw. z art. 357 § 2 k.p.c.).