Zgoliński Igor, Rozłożenie kary grzywny na raty

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 marca 2018 r.
Autor:

Rozłożenie kary grzywny na raty

Rozłożenie kary grzywny na raty

Rozłożenie kary grzywny na raty

Przepis art. 183 k.k.s. reguluje postępowanie karne skarbowe na etapie postępowania wykonawczego w zakresie rozłożenia kary grzywny na raty. Możliwość rozłożenia na raty kary grzywny orzeczonej za przestępstwo skarbowe wynika z art. 49 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy - dalej k.k.w. - w zw. z art. 178 § 1 k.k.s. Chodzi tu o te przypadki, gdy natychmiastowe wykonanie orzeczonej grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Co do zasady skazany powinien uiścić grzywnę w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do jej uregulowania. Może jednak wnioskować o rozłożenie tej należności na raty. Przepis art. 183 k.k.s. przewiduje dodatkowy warunek (o charakterze fakultatywnym), od którego sąd może uzależnić postanowienie o rozłożeniu orzeczonej grzywny na raty. Sąd w toku postępowania karnego skarbowego jest bowiem władny uzależnić rozłożenie grzywny na raty od zabezpieczenia tej kary na majątku skazanego za przestępstwo skarbowe lub podmiotu odpowiedzialnego posiłkowo (o ile oczywiście odpowiedzialność posiłkowa została w sprawie ustanowiona). Chodzi o jak najszersze zabezpieczenie uiszczenia kary grzywny przez wzgląd na przesunięty termin do jej zapłaty. Przepis art. 183 k.k.s. to jeden z wielu przejawów wiodącej roli kompensacji, która obowiązuje na płaszczyźnie postępowania karnego skarbowego.

Rozłożenie kary grzywny na raty sąd I instancji sąd I instancji otrzymanie wniosku wydanie postanowienia skierowanie sprawy na posiedzenie weryfikacja zasadności uzależnienia rozłożenia kary grzywny na raty od zabezpieczenia na majątku przyjęcie zabezpieczenia skazany skazany wniosek o rozłożenie kary grzywny na raty zabezpieczenie niekonieczne zabezpieczenie konieczne

Krok: wniosek o rozłożenie kary grzywny na raty

Procedurę inicjuje złożenie przez skazanego za przestępstwo skarbowe na karę grzywny wniosku o rozłożenie tej kary na raty. Uprawnienie do złożenia wniosku skazany czerpie z treści przepisów kodeksu karnego wykonawczego.

Wniosek powinien spełniać wymogi formalne z art. 119 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - dalej k.p.k. - w zw. z art. 113 § 1 k.k.s. i zawierać:

1) oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy;

2) oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo;

3) treść wniosku z uzasadnieniem;

4) datę i podpis składającego pismo.

Krok: otrzymanie wniosku

Po otrzymaniu wniosku aktualizują się czynności wykonywane w ramach postępowania jurysdykcyjnego.