Bartosiewicz Adam, Rozliczanie VAT od nabycia złomu i innych odpadów

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r. do: 31 października 2019 r.
Autorzy:

Rozliczanie VAT od nabycia złomu i innych odpadów

Rozliczanie VAT od nabycia złomu i innych odpadów

Rozliczenie VAT od nabycia złomu i innych odpadów

Procedura pozwala ustalić, kto w stanie prawnym obowiązującym do 31 października 2019 r. jest podatnikiem z tytułu dostawy sprzętu elektronicznego.

Rozliczanie VAT od nabycia złomu i innych odpadów podatnik podatnik brak VAT, u nabywcy PCC brak VAT, nie ma PCC sprzedaż „złomu” czy sprzedawca to podatnik VAT? VAT na ogólnych zasadach czy sprzedawca ma zwolnienie podmiotowe? VAT rozlicza nabywca towary bez prawa do odliczenia i do zwolnionej? nabywca podatnikiem VAT czynnym? nie tak tak nie tak nie nie tak

Krok: sprzedaż „złomu”

Do 31 października 2019 r. na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podatnikami mogą być nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u. Niekiedy dotyczy to nabywców niektórych rodzajów sprzętu elektronicznego.

Krok: czy sprzedawca to podatnik VAT?

Sprzedaż „złomu” tylko wtedy będzie objęta przepisami VAT, jeśli sprzedawca jest podatnikiem i działa dla tej sprzedaży w charakterze podatnika. To jest pierwsza okoliczność wyznaczająca zasady opodatkowania tej transakcji.