Klimkiewicz-Deplano Katarzyna, Rozliczanie straty z lat ubiegłych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2022 r.
Autorzy:

Rozliczanie straty z lat ubiegłych

Rozliczanie straty z lat ubiegłych

Rozliczanie straty z lat ubiegłych

Procedura ma na celu weryfikację poprawności rozliczenia straty podatkowej.

Rozliczanie straty z lat ubiegłych podatnik podatnik obliczenie wysokości dochodu po rozliczeniu strat obliczenie wysokości należnego podatku dochodowego brak możliwości rozliczenia strat czy podatnik wybiera opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek? decyzja odnośnie do sposobu rozliczenia strat wystąpienie straty podatkowej w jednym z ostatnich 5 lat podatkowych analiza wyniku podatkowego w każdym z ostatnich 5 lat podatkowych strata podatkowa lat poprzednich wyliczona prawidłowo poprawne wyliczenie wartości strat podatkowych czy podatnik uzyskał dochód podatkowy w bieżącym roku? tak nie? tak nie tak nie tak nie

Krok: wystąpienie straty podatkowej w jednym z ostatnich 5 lat podatkowych

Podatnik ma prawo do rozliczenia strat z lat ubiegłych w ciągu 5 kolejnych lat podatkowych. Rozliczeniu w danym roku podlega do 50% kwoty straty ze źródła przychodów z jednego roku, w ramach dochodu z tego źródła przychodów. Podatnik może również obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z danego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego 5-letniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Zob. także interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2010 r., IPPB5/423-645/10-4/AS - uwzględnienie strat poniesionych w latach poprzednich może nastąpić już na etapie obliczania zaliczek na podatek dochodowy za dany rok. Spółka może odliczyć poniesioną w poprzednich latach stratę już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego.

Zob. wyrok NSA z dnia 12 lipca 2002 r., I SA/Łd 1362/00 - prawo do obniżenia w ten sposób dochodu powstaje dopiero wtedy, gdy mamy do czynienia ze stratą o charakterze podatkowym.

Krok: analiza wyniku podatkowego w każdym z ostatnich 5 lat podatkowych

Przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, które nie są uwzględniane do wyliczenia dochodu podatkowego, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem spółek przekształconych w inne spółki. Przy ustalaniu straty nie uwzględnia się również strat przedsiębiorstw państwowych.

Dodatkowo, nie uwzględnia się strat podatnika, jeżeli podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:

a) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub

b) co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.

Podatnik, który był częścią podatkowej grupy kapitałowej, może rozliczyć stratę podatkową poniesionej przed utworzeniem tej grupy w przypadku upływu obowiązywania umowy lub utraty przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika, jeżeli:

1) strata została poniesiona nie wcześniej niż w piątym roku podatkowym spółki poprzedzającym rok, za który dokonuje się tego obniżenia, z tym że okres ten obejmuje również lata podatkowe podatkowej grupy kapitałowej tworzonej przez tę spółkę, oraz

2) o wysokość tej straty nie został obniżony dochód podatkowej grupy kapitałowej na podstawie art. 7a ust. 4 i 5 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p.