Musiał Krzysztof J., Rejestracja i wyrejestrowanie w zakresie podatku akcyzowego
Rejestracja i wyrejestrowanie w zakresie podatku akcyzowego
Rejestracja i wyrejestrowanie w zakresie podatku akcyzowego
Rejestracja i wyrejestrowanie w zakresie podatku akcyzowego
Procedura ma na celu omówienie jednego z podstawowych obowiązków administracyjnych podatników akcyzy, jakim jest obowiązek rejestracji, w tym zasygnalizowanie skutków niedopełnienia tego obowiązku.
Procedury prawne pokazane w formie interaktywnych schematów, dzięki którym sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega postępowanie w danej sprawie.
Dowiedz się więcej o LEX Navigator.
Zamów bezpłatną prezentację zdalną , podczas której przedstawimy Ci to narzędzie.
Krok: zamiar wykonania czynności opodatkowanej akcyzą lub czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie
Podmiotowy zakres obowiązku rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego wyznaczany jest przez katalog czynności, których podjęcie wymaga uprzedniego dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Chodzi tu o dwie szeroko określone grupy czynności:
1) czynności opodatkowane akcyzą,
2) czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych, objętych zwolnieniem z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.
Krok: czy podmiot prowadzi działalność gospodarczą?
Obowiązkowi rejestracji podlegają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli planują wykonywanie czynności w omówionym wcześniej zakresie. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1114 z późn. zm. - dalej u.p.a., nie zawiera własnej definicji działalności gospodarczej; wskazane wydaje się w tej sytuacji - z uwagi na cel wprowadzenia tego pojęcia do przepisów ustawy podatkowej - odpowiednie stosowanie definicji zawartej w innej ustawie podatkowej, regulującej inny podatek o charakterze obrotowym, tj. do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. Odwoływanie się natomiast do przepisów „źródłowych”, w szczególności do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie odpowiadałoby w pełni potrzebom regulacji u.p.a., zwłaszcza z uwagi na występowanie w tych przepisach dodatkowych przesłanek działalności gospodarczej (nastawienie na zysk, zorganizowany i ciągły charakter itp.) zupełnie nieprzystających do realiów omawianego podatku.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 u.p.t.u., działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Obowiązek zgłoszenia na gruncie art. 16 ust. 1 u.p.a. istnieje także wówczas, gdy podmiot planuje sporadycznie wykonywać wymienione czynności, a nawet wtedy, gdy planuje podjąć taką czynność jednorazowo. Powinność rejestracji podmiotu nie jest bowiem uzależniona od częstotliwości wykonywania tych czynności (K. Feldo, Ustawa o podatku akcyzowym. Komentarz, Warszawa 2007, s. 130).