Bochentyn Adam, Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zażalenia)

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 czerwca 2017 r.
Autorzy:

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zażalenia)

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zażalenia)

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zażalenia)

Odwołanie (zażalenie) wniesione po upływie terminu jest bezskuteczne, czyli nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Instytucja przywrócenia terminu (art. 58 k.p.a.) stwarza możliwość skutecznego wniesienia środka zaskarżenia przez stronę w sytuacji, gdy upłynął już termin do jego wniesienia. Tylko łączne spełnienie czterech przesłanek wymienionych w art. 58 § 1 i 2 k.p.a. umożliwia przywrócenie terminu. W sprawie przywrócenia terminu organ orzeka w formie postanowienia.

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zażalenia) organ organ ocena uprawdopodobnienia braku winy pozostawienie wniosku w aktach stwierdzenie legitymacji do złożenia wniosku przekazanie według właściwości postanowienie o odmowie przywrócenia terminu ustalenie dopełnienia czynności postanowienie o przywróceniu terminu rozpatrzenie żądania wstrzymania wykonania postanowienie o wstrzymaniu wykonania postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania ustalenie zachowania terminu do złożenia wniosku przyjęcie wniosku badanie właściwości organu pozostawienie bez rozpoznania sprawdzenie wymogów formalnych wniosku czy wniosek zawiera żądanie wstrzymania wykonania decyzji, postanowienia? zainteresowany zainteresowany wniosek o przywrócenie terminu uprawdopodobniono nie uprawdopodobniono jest nie ma dopełniono nie dopełniono zasadny niezasadny w terminie po terminie właściwy niewłaściwy spełnione nie spełnione tak nie

Krok: wniosek o przywrócenie terminu

Z wnioskiem o przywrócenie terminu może wystąpić podmiot posiadający legitymację do wniesienia środka zaskarżenia.

Organ administracji publicznej nie może działać w sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania (zażalenia) z urzędu. Może to uczynić jedynie na wyraźny wniosek zainteresowanego. Sam wniosek jest pismem procesowym, do którego stosuje się przepisy o podaniach. Powinien zatem zawierać elementy wskazane w art. 63 k.p.a.

Krok: przyjęcie wniosku

Przez dzień doręczenia podania zawierającego wniosek o przywrócenie terminu należy rozumieć dzień wpływu podania do kancelarii właściwego organu. Jeżeli podanie zostało doręczone (wpłynęło do kancelarii) organu niewłaściwego, a ten zgodnie z art. 65 § 1 k.p.a. przekazał je organowi właściwemu, za dzień doręczenia podania organowi właściwemu należy uznać dzień, w którym podanie faktycznie wpłynęło do kancelarii organu właściwego.