Dauter Bogusław, Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 kwietnia 2018 r.
Autorzy:

Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym

Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym

Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym

Od dnia 30 kwietnia 2018 r. organem, który stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców /Dz. U. poz. 648/ w związku z art. 18 tej ustawy oraz w związku z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej /Dz. U. poz. 650/). Podjęcie działań przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w postępowaniu sądowadministracyjnym jest uzależnione od stwierdzenia przez Rzecznika, że wymaga tego ochrona praw mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646). Działanie to może polegać zarówno na wnoszeniu określonych środków zaskarżenia, takich jak skarga, skarga kasacyjna, zażalenie, skarga o wznowienie postępowania, bądź też na udziale w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym niezależnie od jego stadium. Przy ziszczeniu się wskazanej przesłanki Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma zatem prawną możliwość przystąpienia do postępowania sądowego przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, jak i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Zastrzec przy tym należy, że ocena w zakresie wystąpienia wskazanej przesłanki należy tylko i wyłącznie do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Procedura przedstawia przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do toczącego się postępowania sądowoadministracyjnego.

Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym sąd sąd odebranie oświadczenia o przystąpieniu do postępowania Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców brak możliwości działania przed sądem administracyjnym stwierdzenie, że ochrona praw mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy wymaga udziału w postępowaniu wniesienie środka zaskarżenia czy postępowanie się toczy? ustalenie czy możliwe jest wniesienie środka zaskarżenia przystąpienie do postępowania złożenie oświadczenia o przystąpieniu do postępowania nie tak możliwe niemożliwe

Krok: stwierdzenie, że ochrona praw mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy wymaga udziału w postępowaniu

1. Przesłanką udziału Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w postępowaniu sądowoadministracyjnym jest potrzeba ochrony praw mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646), o czym stanowi art. 8 § 3 p.p.s.a. Definicje poszczególnych grup przedsiębiorców zawiera art. 7 ust. 1 ww. ustawy – Prawo przedsiębiorców.

2. Do wszczęcia postępowania lub przystąpienia do niego dochodzi na podstawie własnej oceny Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, że wskutek działania lub zaniechania szeroko rozumianych organów administracji publicznej konieczna jest ochrona praw mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy.

Krok: czy postępowanie się toczy?

1. Przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania przed sądem administracyjnym jest możliwe, jeśli postępowanie to jest w toku. Oznacza to zatem, że dopuszczalne jest przystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do postępowania, które zostało już zainicjowane (np. poprzez wniesienie skargi przez stronę skarżącą zaliczaną do jednej z ww. grup przedsiębiorców), lecz nie zostało prawomocnie zakończone. Nie jest przy tym istotne czy postępowanie toczy się przed sądem administracyjnym pierwszej instancji (WSA) czy przed NSA.

2. O tym czy postępowanie sądowoadministracyjne w danej sprawie się toczy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców może dowiedzieć się z różnych źródeł, np. od przedsiębiorcy lub organizacji przedsiębiorców (zob. art. 10 ust. 2 ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców ). Rzecznik może uzyskać takie informacje także bezpośrednio z sądu (por. art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców).