Dauter Bogusław, Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 4 marca 2016 r.
Autorzy:

Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym

Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym

Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym

Jednym z zadań prokuratury jest strzeżenie praworządności (por. art. 2 ustawy z 28.01.2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177)).W postępowaniu sądowoadministracyjnym jedyną przesłanką działania prokuratora jest potrzeba ochrony praworządności (por. M. Romańska [w:] Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, T. Woś (red.), Warszawa 2011, s. 148). Działanie to może polegać zarówno na wnoszeniu przez prokuratora określonych środków zaskarżenia, takich jak skarga, skarga kasacyjna, zażalenie, czy skarga o wznowienie postępowania, bądź też na udziale w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym niezależnie od jego stadium. Przy ziszczeniu się wskazanej przesłanki prokurator ma zatem prawną możliwość przystąpienia do postępowania sądowego przed wojewódzkim sądem administracyjnym, jak i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Zastrzec przy tym należy, że ocena w zakresie wystąpienia wskazanej przesłanki należy tylko i wyłącznie do prokuratora. Procedura przedstawia przystąpienie prokuratora do toczącego się postępowania sądowoadministracyjnego.

Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym sąd sąd odebranie oświadczenia o przystąpieniu do postępowania prokurator prokurator brak możliwości działania przed sądem administracyjnym stwierdzenie, że ochrona praworządności wymaga udziału w postępowaniu wniesienie środka zaskarżenia czy postępowanie się toczy? ustalenie czy możliwe jest wniesienie środka zaskarżenia przystąpienie do postępowania złożenie oświadczenia o przystąpieniu do postępowania nie tak możliwe niemożliwe

Krok: stwierdzenie, że ochrona praworządności wymaga udziału w postępowaniu

1. Prokuraturę stanowią Prokurator Generalny, Prokurator Krajowy, pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego oraz prokuratorzy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (por. art. 1 § 1 ustawy z 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177; dalej. P.p.).

2. Zadaniem prokuratury jest, obok czuwania nad ściganiem przestępstw, strzeżenie praworządności (art. 2 P.p.).

3. W zakresie istotnym dla postępowania sądowoadministracyjnego prokuratorzy ochronę praworządności realizują m.in. przez:

– zaskarżanie do sądu niezgodnych z prawem decyzji administracyjnych oraz udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji (por. art. 3 § 1 pkt 7 P.p.)

– podejmowanie innych czynności określonych w ustawach (por. art. 3 § 1 pkt 14 P.p.);

(por. M. Romańska (w:) Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, T. Woś (red.), Warszawa 2011, s. 147 i n.,).

4. Przepisy ustawy o prokuraturze korespondują z przepisami prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Stosownie bowiem do art. 8 § 1 p.p.s.a. prokurator może nie tylko wnieść samodzielnie skargę, ale także wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności. W takim przypadku prokuratorowi przysługują prawa strony. W ochronę praworządności mogą wpisywać się także działania w sferze ochrony praw człowieka i obywatela. Jeśli zatem prokurator uzna, że w danej sprawie zachodzi potrzeba ochrony praworządności może zgłosić swój udział w postępowaniu.

Krok: czy postępowanie się toczy?

1. Przystąpienie prokuratora do postępowania przed sądem administracyjnym jest możliwe, jeśli postępowanie to jest w toku. Oznacza to więc, że dopuszczalne jest przystąpienie prokuratora do postępowania, które zostało już zainicjowane (np. poprzez wniesienie skargi przez stronę skarżącą), lecz nie zostało prawomocnie zakończone. Nie jest przy tym istotne czy postępowanie toczy się przed sądem administracyjnym pierwszej instancji (WSA) czy przed NSA.

2. O tym czy postępowanie sądowoadministracyjne w danej sprawie się toczy, prokurator może dowiedzieć się z różnych źródeł. Wiedzę na ten temat może pozyskać zarówno od strony, z mediów czy też poprzez kontakt z sądem administracyjnym