Kędziora Robert, Przystąpienie prokuratora do postępowania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Przystąpienie prokuratora do postępowania

Przystąpienie prokuratora do postępowania

Przystąpienie prokuratora do postępowania

Prokurator ma uprawnienie i obowiązek przystąpienia do postępowania w każdym jego stadium. Nie występuje do organu z wnioskiem o dopuszczenie go do udziału w postępowaniu, lecz jedynie zgłasza swoje przystąpienie. Organ administracji publicznej jest związany oświadczeniem prokuratora o przystąpieniu do postępowania. Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych, organ administracyjny nie ma kompetencji do dokonywania we własnym zakresie oceny zasadności udziału prokuratora w postępowaniu (II OSK 838/07).

Celem udziału prokuratora w postępowaniu jest zapewnienie, by postępowanie i rozstrzygnięcie były zgodne z prawem.

Przystąpienie prokuratora do postępowania organ organ przyjęcie oświadczenia o przystąpieniu prokurator prokurator żądanie wszczęcia postępowania nieprzystąpienie do postępowania zamiar przystąpienia do postępowania czy postępowanie się toczy? ocena przesłanek przystąpienia do postępowania przystąpienie do postępowania złożenie oświadczenia o przystąpieniu tak nie spełnione niespełnione

Krok: zamiar przystąpienia do postępowania

Aby prokurator mógł przystąpić do postępowania musi zaistnieć ku temu powód, przyczyna wynikająca z przepisów prawa, jednak pomimo jej wystąpienia prokurator sam decyduje o tym, czy w ogóle będzie brał udział w postępowaniu i w jakim zakresie to uczyni. Ani organ, ani strona nie mogą go do tego przymusić. Zatem zawiadomienie prokuratora przez organ o wszczęciu postępowania lub o toczącym się postępowaniu i podniesienie potrzeby wzięcia w nim udziału przez prokuratora nie wiąże go.

Informację na temat konieczności przystąpienia do postępowania prokurator może powziąć z każdego źródła, np. z własnych informacji, telewizji, radia, podania przekazanego przez inny organ, sądu, kontroli wewnętrznej, a nawet anonimu itp.

Krok: czy postępowanie się toczy?

W przypadku przystąpienia do postępowania prokurator musi ustalić, czy postępowanie jest w toku. Skierowanie wiadomości do organu o przystąpieniu do postępowania będzie niedopuszczalne, gdy postępowanie się zakończyło bądź nie zostało w ogóle wszczęte. Jeżeli pomimo to prokurator skieruje takie żądanie, to organ powinien poinformować prokuratora, że postępowanie się zakończyło bądź w ogóle nie zostało wszczęte i jednocześnie zapytać prokuratora, czy jego żądanie należy traktować odpowiednio jako sprzeciw, czy żądanie wszczęcia postępowania.