Przybysz Piotr, Przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej

Przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej

Przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej

Czynności egzekucyjne mogą być dokonywane przez organ egzekucyjny, ale zwykle są one dokonywane przez egzekutora. Egzekutorem jest pracownik obsługujący organ egzekucyjny, uprawniony do dokonywania czynności egzekucyjnych (art. 1a pkt 4 u.p.e.a.). Ustawa posługuje się również pojęciem poborcy skarbowego. Poborcą skarbowym jest pracownik obsługujący organ egzekucyjny, uprawniony do dokonywania czynności egzekucyjnych w egzekucji obowiązku o charakterze pieniężnym (art. 1a pkt 9 u.p.e.a.).

Organ egzekucyjny lub egzekutor (poborca skarbowy) przystępując do pierwszej czynności egzekucyjnej jest zobowiązany do dokonania pewnych czynności wstępnych. Celem tych czynności jest:

– wykazanie przez egzekutora uprawnień do dokonywania czynności egzekucyjnych, w tym do dokonywania czynności egzekucyjnych w istniejących okolicznościach;

– doręczenie zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego, chyba że został on wcześniej doręczony zobowiązanemu, a w przypadku egzekucji obowiązku o charakterze niepieniężnym - także doręczenie postanowienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego;

– pouczenie zobowiązanego o przysługujących mu uprawnieniach i ciążących na nim obowiązkach w związku z prowadzoną egzekucją.

Należy mieć na uwadze, że zakres czynności wstępnych zależy także od okoliczności dokonywania czynności egzekucyjnych, to jest: od miejsca ich dokonywania, pory dnia, obecności lub nieobecności zobowiązanego.

Egzekutor powinien przystąpić do realizacji środków egzekucyjnych natychmiast po dokonaniu czynności wstępnych.

Krok: zamiar przystąpienia do pierwszej czynności egzekucyjnej

Organ egzekucyjny lub egzekutor po zakończeniu przez organ egzekucyjny czynności przygotowawczych do egzekucji powinien bez zbędnej zwłoki przystąpić do czynności egzekucyjnych.

Krok: czy czynności egzekucyjne mają być dokonane w porze nocnej?

Czynności egzekucyjne powinny być co do zasady dokonywane w porze dziennej oraz w dni robocze. Mogą być one dokonywane w porze nocnej (pomiędzy godziną 21 a godziną 7), jeżeli wymaga tego cel egzekucji.

Przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej zobowiązany zobowiązany możliwe reakcje zapoznanie się z poleceniem przeprowadzenia czynności przeszukania poza mieszkaniem, przedsiębiorstwem, zakładem lub gospodarstwem zobowiązanego wniesienie zażalenia na postanowienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego wniesienie zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej zapoznanie się z upoważnieniem do przeprowadzania czynności egzekucyjnych w porze nocnej brak reakcji poznanie danych osobowych egzekutora okazanie dowodów prowadzące do odstąpienia od czynności egzekucyjnych otrzymanie odpisu tytułu wykonawczego otrzymanie postanowienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego wniosek o przywołanie świadka wniesienie skargi na czynności egzekucyjne egzekutor egzekutor okazanie polecenia przeprowadzenia czynności przeszukania poza mieszkaniem, przedsiębiorstwem, zakładem lub gospodarstwem zobowiązanego oczekiwanie na reakcję zobowiązanego odstąpienie od czynności egzekucyjnych czy zobowiązany okazał dowody prowadzące do odstąpienia od czynności egzekucyjnych? doręczenie postanowienia o zastosowaniu środka egzekucyjnego okazanie upoważnienia do przeprowadzania czynności egzekucyjnych w porze nocnej okazanie zobowiązanemu zaświadczenia organu egzekucyjnego lub legitymacji służbowej doręczenie odpisu tytułu wykonawczego czy doszło do przekształcenia zajęcia zabezpieczającego w zajęcie egzekucyjne? przystąpienie do zastosowania środka egzekucyjnego realizacja zajęcia egzekucyjnego przywołanie świadka czy czynności egzekucyjne są przeprowadzane w porze nocnej? czy ma być przeprowadzona czynność przeszukania poza mieszkaniem, przedsiębiorstwem, zakładem lub gospodarstwem zobowiązanego? zamiar przystąpienia do pierwszej czynności egzekucyjnej czy zobowiązany wnosi o przywołanie świadka? czy czynności egzekucyjne mają być dokonane w porze nocnej? przywołanie świadka czy zobowiązany jest obecny w miejscu dokonywania czynności egzekucyjnej? przywołanie co najmniej dwóch świadków czy zobowiązanemu doręczono odpis tytułu wykonawczego? czy przedmiotem egzekucji jest obowiązek o charakterze niepieniężnym? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie nie tak tak nie