Goldiszewicz Agnieszka, Przymusowe wyłączenie od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Przymusowe wyłączenie od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Przymusowe wyłączenie od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Przymusowe wyłączenie od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej

Procedura wskazuje na możliwości przymusowego wyłączenia od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.

Przymusowe wyłączenie od reprezentacji komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej sąd rejestrowy sąd rejestrowy komplementariusz pozostaje przy prawie reprezentacji wyłączenie komplementariusza od reprezentacji dokonanie wpisu na podstawie postanowienia rozpoznanie wniosku czy wniosek został pozytywnie rozpoznany ? otrzymanie wniosku spółka komandytowo-akcyjna komplementariusz spółka komandytowo-akcyjna komplementariusz złożenie w terminie wniosku o wpis do rejestru zmiany danych spółki termin na złożenie wniosku o wpis do rejestru zmiany statutu umowy spółki zajście warunków do wyłączenia od reprezentacji komplementariusza czy komplementariusz wniósł sprzeciw? czy warunki dla zmiany statutu zostały spełnione? komplementariusz nie zostaje wyłączony od reprezentacji czy wniesiony został pozew o wyłączenie komplementariusza od reprezentacji z ważnych powodów skutki niewniesienia pozwu wniesienie pozwu wniesienie sprzeciwu wobec uchwały badanie formalne sprzeciwu tak nie tak nie nie tak nie tak

Krok: zajście warunków do wyłączenia od reprezentacji komplementariusza

W spółce komandytowo-akcyjnej przymusowy charakter może mieć jedynie następcze wyłączenie komplementariusza od reprezentacji. Nie może ono jednak prowadzić do sytuacji, w której wszyscy komplementariusze byliby pozbawieni tego prawa.

Po zawiązaniu spółki i podpisaniu statutu przez komplementariuszy (kiedy godzą się oni na rozstrzygnięcie odnoszące się do reprezentacji) pozbawienie komplementariusza prawa do reprezentacji jest ograniczone tylko do sytuacji:

– zmiany statutu,

– prawomocnego orzeczenia sądu.

Skorzystanie z trybu sądowego musi być jednak poprzedzone próbą odebrania tego prawa komplementariuszowi w trybie art. 137 § 2 i 4 k.s.h.

Krok: czy warunki dla zmiany statutu zostały spełnione?

Zgodnie z art. 137 § 2 k.s.h. późniejsze pozbawienie komplementariusza prawa do reprezentacji stanowi zmianę statutu i wymaga zgody pozostałych komplementariuszy.

Przymusowe wyłączenie prawa reprezentacji wymaga więc uchwały walnego zgromadzenia podjętej większością przynajmniej ¾ głosów (art. 415 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h.), przy wyrażeniu na nią zgody przez wszystkich komplementariuszy, których ona nie dotyczy.

Wynika stąd, że dla podjęcia uchwały nie jest potrzebna akceptacja ze strony pozbawianego prawa reprezentacji komplementariusza.

Z punktu widzenia utrzymania skuteczności samej uchwały istotne jest natomiast, by nie wniósł on względem niej sprzeciwu (zob. M. Tajer, Reprezentowanie spółki komandytowo-akcyjnej przez komplementariuszy, Pr. Spółek 2010, nr 10, s. 21).