Kidyba Andrzej, Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 15 września 2023 r.
Autorzy:

Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Procedura ma na celu przedstawienie przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przyczyny rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka z o.o. spółka z o.o. sąd właściwy do orzekania o rozwiązaniu spółki czy można zapobiec rozwiązaniu spółki? żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego określony w umowie spółki przedmiot działalności jest sprzeczny z prawem nie zawarto umowy spółki przyczyny z powodu, których spółka może być rozwiązana przez sąd rejestrowy otwarcie likwidacji spółki procedura nie dochodzi do skutku. Spółka nie ulega rozwiązaniu uchwała wspólników o przeniesieniu siedziby spółki za granicę ogłoszenie upadłości spółki inne przyczyny przewidziane prawem przyczyny wymagające wydania przez sąd orzeczenia o rozwiązaniu spółki przyczyny z powodu, których spółka może być rozwiązana przez sąd gospodarczy wszystkie osoby zawierające umowę spółki nie miały zdolności do czynności prawnych w chwili jej dokonywania. zaistnienie przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów przyczyny przewidziane w przepisach przejściowych kodeksu spółek handlowych rodzaje przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przyczyny niewymagające wydania przez sąd orzeczenia o rozwiązaniu spółki przyczyny przewidziane w umowie spółki uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki żądanie wspólnika lub członka organu spółki sąd rejestrowy sąd gospodarczy tak nie

Krok: zaistnienie przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy odróżnić od jej likwidacji. Oba te zdarzenia prawne (rozwiązanie i likwidacja) pozostają ze sobą w związku. Rozwiązanie spółki jest często pierwszym ogniwem w łańcuchu zdarzeń, które w konsekwencji doprowadzą do tego, że spółka przestanie istnieć. W wielu przypadkach rozwiązaniu spółki towarzyszy likwidacja, jednak być tak nie musi. Przykładowo, w niektórych procesach transformacyjnych spółek (połączenie przez utworzenie nowej spółki, podział przez zawiązanie nowych spółek itd.) spółki (przejmowane, dzielone, łączone) zostają rozwiązane bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Do rozwiązania spółki nie dochodzi w tej grupie procesów transformacyjnych spółek, którymi są przekształcenia. Jest to konsekwencją faktu, że przekształcenie oparte jest na zasadzie kontynuacji - spółka nie przestaje więc istnieć, tylko zmienia formę, w jakiej dotychczas funkcjonowała.

Krok: rodzaje przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Przyczyny rozwiązania spółki można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą te wszystkie zdarzenia prawne, które nie wymagają wydania przez sąd orzeczenia (wyroku lub postanowienia) o rozwiązaniu spółki. Drugą grupę tworzą przypadki, w których o rozwiązaniu spółki orzeka sąd. Nie jest natomiast możliwe ustanowienie innego sposobu zakończenia działalności spółki na wzór przepisu art. 67 § 1 k.s.h.